Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2018, 09:48

Štvrtá najväčšia banka v USA zruší 800 pobočiek. O prácu prídu desiatky tisíc ľudí

Prepúšťanie sa môže dotknúť 26-tisíc ľudí.

Štvrtá najväčšia banka v USA zruší 800 pobočiek. O prácu prídu desiatky tisíc ľudí
Zdroj: Reuters

Štvrtý najväčší bankový kolos v USA Wells Fargo oznámil niekoľkoročný úsporný plán, v rámci ktorého do troch rokov prepustí päť až desať percent zamestnancov z 264 500 ľudí. Postupne zruší až osemsto svojich pobočiek.

Rozhodnutie je súčasťou plánu, ktorý má posilniť ziskovosť. Cieľom banky je znížiť do roku 2020 náklady o štyri miliardy USD, čo jej má pomôcť obnoviť rast zisku. Podľa analytikov nie je prepúšťanie žiadnym prekvapením, pretože náklady na zamestnancov sú najväčšie nákladovou položkou.

Okrem zníženia počtu zamestnancov, ktoré sa má uskutočniť prepúšťaním aj prirodzeným úbytkom, banka tiež kvôli zníženiu nákladov a zlepšenie výkonnosti zruší do roku 2020 približne 800 svojich pobočiek a predá vedľajšie aktivity.

Banka nespresnila, ktoré oddelenia alebo regióny budú najviac zasiahnuté znížením počtu pracovníkov. Iba uviedla, že rušenie pozícií bude odrážať meniace sa priority zákazníkov, ktorí stále častejšie vykonávajú bankové úkony pomocou samoobslužných technológií.

Banku zasiahlo niekoľko škandálov. V roku 2015 priznala, že jej zamestnanci otvorili milióny falošných účtov, aby splnili nereálne predajné ciele. Od tej doby sa objavil rad ďalších škandálov, vrátane predaja poistenia áut ľuďom, ktorí ho nepotrebovali a predaja drahých produktov v divízii správy majetku pre bohatých klientov, ktorí ich tiež nepotrebovali.

Banka už za zlé správanie dostala od úradov v USA pokuty viac ako 1,2 miliardy dolárov, napísali agentúry AP a Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.