Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2018, 11:17

Zrušte sankcie na našu armádu, vyzvala Čína USA. Nezahrávajte sa s ohňom, varuje Kremeľ

  • Čínska agentúra nakúpila v Rusku vojenskú techniku a podľa amerického ministerstva zahraničia tým porušila sankčný zákon USA z roku 2017.
  • Sankcie boli uvalené na čínsku agentúru, ktorá s ruskou štátnou firmou obchod uzavrela, tak na jej riaditeľa Li Šang-Fua.
  • USA vo štvrtok takisto oznámili, že na svoj sankčný zoznam zaradili ďalších 33 ruských predstaviteľov a organizácií z oblasti armády a spravodajských služieb.
Donald Trump
Zdroj: Reuters

Čína dnes vyzvala Spojené štáty, aby zrušili sankcie uvalené vo štvrtok na čínsku armádnu agentúru a jej riaditeľa kvôli nákupu vojenskej techniky z Ruska.

Podľa námestníka ruského ministra zahraničia Sergeja Rjabkova nové sankcie ohrozujú "svetovú stabilitu" a svedčia o tom, že vyvíjanie tlaku na Moskvu dlhodobo nenesie žiadne výsledky.

"Spojené štáty nikdy nebudú môcť diktovať Rusku podmienky prostredníctvom sankcií," zdôraznil Rjabkov. Varoval tiež Washington, aby sa "nezahrával s ohňom, pretože to môže byť nebezpečné". 

"Sledujeme, ako Spojené štáty pokračujú vo vyhlasovaní sankcií voči našej krajine. Zdá sa, že sa to stalo akousi národnou zábavou, pretože štvrtkové sankcie sú už šesťdesiatym protiruským opatrením od roku 2011," konštatoval Rjabkov. "Každé nové kolo sankcií pritom ukazuje, že predchádzajúce snahy našich nepriateľov vyvíjať na Rusko tlak nepriniesli žiadne výsledky," dodal.

Porušenie sankčného zákona

Čínska agentúra nakúpila v Rusku desať stíhacích lietadiel Suchoj a moderné systémy protivzdušnej obrany S-400 a podľa amerického ministerstva zahraničia tým porušila sankčný zákon USA z roku 2017.

Sankcie boli uvalené na čínsku agentúru, ktorá s ruskou štátnou firmou Rosoboronexport obchod uzavrela, tak na jej riaditeľa Li Šang-Fua.

Nové mená na americkom zozname

Americké ministerstvo zahraničia vo štvrtok takisto oznámilo, že na svoj sankčný zoznam zaradilo ďalších 33 ruských predstaviteľov a organizácií z oblasti armády a spravodajských služieb. Zoznam teraz zahŕňa celkom 72 ruských občanov, organizácií a firiem.

Sankcie uvalené na základe sankčného zákona CAATSA, ktorý trestá Rusko za anexiu Krymu z roku 2014, za účasť Moskvy v sýrskej vojne a za zasahovanie do prezidentských volieb v USA.

Pozrite si archívne video s analytikom Alexandrom Dulebom

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.