Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2018, 18:00

Obetovali bankárov v Londýne pred zváračmi v Sheffielde, opisuje situáciu v Británii Michal Horváth

  • Vysokoškolský učiteľ na University of York Michal Horváth v rozhovore v HNtelevízii analyzuje situáciu vo Veľkej Británii pred brexitom.
  • Opustí Veľká Británia EÚ bez dohody?
  • Ako sa zmení postavenie Londýna ako finančného centra?
  • Bude sa referendum o brexite opakovať?
  • Odpovede Michala Horvátha nájdete v rozhovore.

O odchode Veľkej Británie z Európskej únie, ktoré sa uskutoční už o pol roka, sme sa HNtelevízii rozprávali s vysokoškolským učiteľom na University of York MIchalom Horváthom.

"Je to téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Ani zďaleka to nie je jednoduchá otázka. Mnoho ľudí sa v tejto otázke stráca," opisuje situáciu vo Veľkej Británii Horváth.

Keďže Veľká Británia opustí EÚ už v marci na budúci rok, tak sa obe strany snažia dosiahnuť dohodu. Michal Horváth upozorňuje, že rokovania viaznu a Británia sa s EÚ nevie dohodnúť. "K dohode nakoniec dôjde. Obavám sa, že to bude len taká dohoda, v ktorej kľúčové otázky nebudú dotiahnuté a špecifikované," myslí si Horváth. 

Veľká Británia si zvolila veľmi selektívny prístup k európskemu kontinentu. Dalo by sa to zhrnúť tak, že "chcú ochrániť zváračov v Sheffielde a obetovať architektov a bankárov v Londýne," vysvetľuje vysokoškolský učiteľ.

"Politici cítia, že ak by boli problémy v oblasti obchodu v priemysle, tak by sa to veľmi rýchlo prejavilo na zamestnanosti v kľúčových oblastiach, kde je vysoká podpora pre brexit. Tieto regióny sa politici snažia uchrániť týmto selektívnym prístupom," dodal Horváth.     

Téma opakovaného referenda v Británii nevymizla. Michal Horváth približuje, že sú ľudia, ktorí na túto agendu tlačia. "Otázkou však ostáva, či je dosť času," dodal.

Viac sa dozviete v rozhovore.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.