Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 00:00

Kanada sa otvorila. Firmy na tom zarobili

Obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou, známa ako CETA, platí už rok a podľa Bruselu prináša „pôsobivé“ výsledky.

Kanada sa otvorila. Firmy na tom zarobili
Zdroj: TASR

Zjednodušenie pravidiel obchodu európskych firiem s kanadskými partnermi prinieslo oživenie vzájomnej hospodárskej aktivity. Na jeseň minulého roka Brusel podpísal s Ottawou Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu CETA, čím sa otvorila obchodná výmena s trhom druhej najväčšej krajiny sveta.

Minister hospodárstva Peter Žiga vtedy tvrdil, že Únia si dohodou upevnila svoju pozíciu v Severnej Amerike. „Ide o veľký úspech a dôkaz dôveryhodnosti a akcieschopnosti EÚ. Je to obojstranne výhodná dohoda, ktorá sa môže stať vzorom a referenciou pre podobné dohody s inými štátmi,“ zdôraznil Žiga. O rok neskôr prvé čísla ukazujú, že obchod medzi Úniou a Kanadou vzrástol. Analytici však poukazujú na to, že dôvody môžu prameniť aj kdesi inde. Na mysli majú južného suseda Kanady, s ktorým krajina stále nepodpísala obchodnú dohodu. Krajina javorového listu sa tak v tieni protekcionistickej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa musí obzerať aj po iných trhoch.

Slovensko dohodu CETA nevyužilo
Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová zhodnotila rok platnosti CETA veľmi pozitívne. „Obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Kanadou je v platnosti už jeden rok a ja som s doterajšími výsledkami spokojná. Podľa predbežných zistení máme už v tomto štádiu čo oslavovať,“ vyhlásila švédska politička, ktorá sa ku koncu septembra chystá na n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.