Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 00:00

Kanada sa otvorila. Firmy na tom zarobili

Obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou, známa ako CETA, platí už rok a podľa Bruselu prináša „pôsobivé“ výsledky.

Kanada sa otvorila. Firmy na tom zarobili
Zdroj: TASR

Zjednodušenie pravidiel obchodu európskych firiem s kanadskými partnermi prinieslo oživenie vzájomnej hospodárskej aktivity. Na jeseň minulého roka Brusel podpísal s Ottawou Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu CETA, čím sa otvorila obchodná výmena s trhom druhej najväčšej krajiny sveta.

Minister hospodárstva Peter Žiga vtedy tvrdil, že Únia si dohodou upevnila svoju pozíciu v Severnej Amerike. „Ide o veľký úspech a dôkaz dôveryhodnosti a akcieschopnosti EÚ. Je to obojstranne výhodná dohoda, ktorá sa môže stať vzorom a referenciou pre podobné dohody s inými štátmi,“ zdôraznil Žiga. O rok neskôr prvé čísla ukazujú, že obchod medzi Úniou a Kanadou vzrástol. Analytici však poukazujú na to, že dôvody môžu prameniť aj kdesi inde. Na mysli majú južného suseda Kanady, s ktorým krajina stále nepodpísala obchodnú dohodu. Krajina javorového listu sa tak v tieni protekcionistickej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa musí obzerať aj po iných trhoch.

Slovensko dohodu CETA nevyužilo
Eurokomis

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.