Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 12:03

Nová Čína odkazuje: Zo strany USA ide o obchodnú šikanu

Spor medzi najväčšími svetovými ekonomikami zastaví hospodársky rast nielen v USA a Číne, ale v celom svetovom hospodárstve.

Nová Čína odkazuje: Zo strany USA ide o obchodnú šikanu
Zdroj: Reuters

Spojené štáty sa dopúšťajú obchodnej šikany a zavádzajú opatrenia, ktoré sú v rozpore s inými krajinami. Dva hodiny po zavedení najnovších ciel, ktoré na seba vzájomne uvalili Spojené štáty a Čína, dnes napísala čínska štátna agentúra Nová Čína. Odvoláva sa pri tom na dokument o bilaterálnej obchodnej spore, ktorý publikovala Čínska štátna rada.

Nová Čína uviedla, že Peking sa snažil vyriešiť konflikt tak, aby boli obe strany spokojné, ale nová americká politická reprezentácia "protirečila a Čínu stále napádala", čo viedlo k rýchlej eskalácii konfliktu. Agentúra dodala, že Čína je ochotná obnoviť rokovania s USA, ak budú také rozhovory "založené na vzájomnom rešpekte a rovnosti".

Spojené štáty k dnešnému dňu začali uplatňovať desaťpercentné clo na dovoz čínskych tovarov v objeme 200 miliárd dolárov ročne a od januára chcú túto sumu zvýšiť na 25 percent.

Čína v reakcii zaviedla colné poplatky vo výške 5 až 10 percent na dovoz z USA v objeme 60 miliárd dolárov a taktiež ohrozila možnosť rozšírenia opatrení.

Čína podľa listu Wall Street Journal (WSJ) zrušila obchodné rozhovory so Spojenými štátmi, ktoré sa mali uskutočniť v najbližších dňoch.

Clá na kabelky, textil aj ryžu

Podľa zdrojov zoznamu plní Peking odmietnutím rozhovorov svoj sľub, že nebude jednať pod hrozbami. "Všetko, čo USA robia, nevyvoláva dojem úprimnosti a dobrej vôle," uviedol v piatku hovorca čínskeho ministerstva obchodu. "Dúfam, že USA podniknú kroky na nápravu svojich chýb," dodal.

K obchodným rokovaniam bol pred dvoma týždňami do USA pozvaný čínsky vicepremiér Liou Che. Jeho návšteva vo Washingtone sa mala konať 27. a 28. septembra a mala predchádzať rokovania na nižšej úrovni. Všetky tieto schôdze však boli odvolané, uviedli zdroje WSJ. Podľa vysokého amerického vládneho činiteľa nebol stanovený dátum ďalšieho kola rokovaní, uviedla agentúra Reuters.

Vyššie cla sa tak vzťahujú na čínske tovary v celkovej hodnote 250 miliárd dolárov, čo je zhruba polovica dovozu do USA. Nové zavedené cla sa týkajú napríklad kabeliek privezených z Číny, textilu alebo ryže.

Poplatky sa nebudú týkať smarthodiniek. Clá sa do budúceho roku zvýšia na 25 percent, pokiaľ sa USA a Čína nedohodnú inak.

Amerika bojuje tvrdšie

Čína zavádza dodatočné clo vo výške 5 percent na americké výrobky vrátane menších leteckých, počítačových a textilných výrobkov a ďalších 10 percent na výrobky ako sú chemické látky, mäso, obilie a víno.

Vyššie cla sa tak po novom dotknú amerického dovozu do Číny vo výške zhruba 110 miliárd dolárov. Čínske protiopatrenia sú menšie ako americká, pretože USA do Číny nevyváža toľko tovarov.

Biely dom sa snaží vyvíjať tlak na Peking, aby znížil prebytok Číny v obchodovaní so Spojenými štátmi. Clá sú tiež reakciou na údajné krádeže duševného vlastníctva amerických podnikov. Ekonómovia varujú, že dlhotrvajúci spor medzi najväčšími svetovými ekonomikami v konečnom dôsledku zastaví hospodársky rast nielen v USA a Číne, ale v celom svetovom hospodárstve.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.