Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2018, 00:00

Kde sa Slovák cíti ako boháč. Toto je 20 najlacnejších miest v Európe

Veľké pivo za 50 centov, krabička cigariet za euro a lístok na MHD za desať centov, aj takéto ceny ponúkajú niektoré európske mestá.

Kde sa Slovák cíti ako boháč. Toto je 20 najlacnejších miest v Európe
Zdroj: HN/ Peter Blaško

Zahraničie je drahé. Takto ľudia často odôvodňujú, prečo necestujú a nespoznávajú svet. Aj v Európe sa však nájdu regióny a mestá, ktoré sa oplatí vidieť a zároveň sú lacné. 

Veľké pivo za 50 centov, krabička cigariet za euro a lístok na MHD za desať centov. Aj s takýmito cenami sa stretnete v niektorých mestách a do mnohých z nich dokonca nemusíte cestovať ani ďaleko. Pozrite si 20 najlacnejších miest v Európe. 

​Index najlacnejších miest v Európe vypracoval portál Numbeo a do úvahy bral ceny tovarov, jedál v reštauráciach, dopravy a energií. Nezahŕňa náklady na bývanie. 

Vychádza z cien v New Yorku, ktorý má hodnotu 100. Ak má mesto index napríklad 120, znamená to, že je o 20 percent drahšie ako New York. Mestá, ktoré sa však radia k najlacnejším v Európe majú oveľa nižšie indexy. 

​​Numbeo je globálna databáza, ktorá porovnáva životné náklady v mestách sveta a pomocou indexov hodnotí kvalitu života v nich. Poskytuje tiež údaje o nákladoch na bývanie, zdravotnej starostlivosti, dopravy, zločinu a znečistení. Do databázy môže prispieť ktokoľvek, existujú však ochranné mechanizmy, aby dôveryhodnosť ostala zachovaná.

Viac o tom, ako funguje databáza Numbeo, sa dočítate TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.