Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2018, 17:42

Taliansky plán rozpočtu odporuje európskym pravidlám, tvrdí podpredseda komisie

Rímska vláda musí návrh rozpočtu na rok 2019 doručiť Európskej komisii na posúdenie do 15. októbra.

Giuseppe Conte
Zdroj: Reuters

Plány talianskej vlády na zvýšenie deficitu štátneho rozpočtu v nasledujúcom roku sú podľa podpredsedu Európskej komisie (EK) Valdisa Dombrovskisa v rozpore s právom EÚ.

„Je jasné, že zverejnený návrh rozpočtu, ktorý namiesto zníženia deficitu ho plánuje zvýšiť, je v rozpore s tým, čo talianski predstavitelia sľúbili.“ Dombrovskis to povedal pre sobotné vydanie denníka Corriere della Sera. Dodal, že každá krajina v eurozóne, teda aj Taliansko, musí rešpektovať sľuby a svoje záväzky.

Vládna koalícia zložená z populistického Hnutia piatich hviezd a pravicovej Ligy Severu navrhla deficit rozpočtu zvýšiť na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Predchádzajúca vláda ho predpokladala nižší o 0,8 percenta HDP. Verejný dlh Talianska už dosiahol 130 percent jeho HDP. Je viac ako dvojnásobné vyšší, než je jeho limit 60 percent HDP - stanovený v maastrichtských kritériách.

Rímska vláda musí návrh rozpočtu na rok 2019 doručiť EK na posúdenie do 15. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.