Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2018, 07:15

Musk odíde z predstavenstva Tesly a zaplatí mastnú pokutu

V súlade s dohodou sa od nového predsedu predstavenstva bude vyžadovať dôslednejší dohľad nad komunikáciou Muska s investormi.

Musk odíde z predstavenstva Tesly a zaplatí mastnú pokutu
Zdroj: Reuters

Americká automobilka Tesla a jej zakladateľ Elon Musk súhlasili so zaplatením pokuty vo výške 40 miliónov dolárov a s Muskovým odchodom z funkcie predsedu predstavenstva v spoločnosti Tesla za jeho zavádzajúce tvíty.

Informoval o tom v noci na nedeľu Americký úrad pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorý na Muska podal žalobu pre podozrenie zo zámernej manipulácie s trhom a cennými papiermi.

Súčasťou žaloby bol aj zákaz vykonávania funkcií v spoločnosti Tesla.

Dôvodom žaloby bol Muskov tvít zo 7. augusta, uverejnený cez jeho osobné konto, v ktorom napísal: "Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 dolárov za akciu. Financovanie je zabezpečené."

SEC za tento, ako aj nasledujúce tvíty zažalovala Elona Muska na federálnom súde v Manhattane.

SEC vo svojej žalobe uviedol, že Musk vydal falošné a zavádzajúce vyhlásenia a tým zámerne manipuloval trhom s cennými papiermi. SEC poznamenal, že tvíty spôsobili významné pohyby na trhu.

Podľa dnešného vyhlásenia SEC ani Musk, ani Tesla nepripustili žiadne pochybenie.

V súlade s dohodou sa od nového predsedu predstavenstva bude vyžadovať dôslednejší dohľad nad komunikáciou Muska s investormi.

Musk môže zostať na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla a aj naďalej dohliadať na vývoj nových áut, ale na post predsedu správnej rady sa bude môcť vrátiť až o tri roky.
Dosiahnutú mimosúdnu dohodu bude musieť ešte potvrdiť súd.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.