Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2018, 00:00

Štyri mesiace GDPR: sto podaní na úrade

Európske nariadenie so sebou prinieslo nejasnosti, ľudia často nepoznajú svoje práva.

Obávané nariadenie o ochrane osobných údajov platí viac ako štyri mesiace a úrad, ktorý túto problematiku zastrešuje, už dostal okolo sto podaní o jeho nedodržiavaní. Nejde však iba o malé firmy, problémy má aj samotný Facebook, ktorý oficiálne napomenula aj Európska komisia. Pokuty však zatiaľ udelené neboli.


Podľa Úradu na ochranu osobných údajov, pod ktorý spadá aj dohľad nad dodržiavaním nariadenia Európskej únie, bolo za prvé štyri mesiace podaných približne sto sťažností. „Nie v každom prípade však bude začaté konanie o ochrane osobných údajov,“ spresnila hovorkyňa úradu. To, o aký typ firiem zväčša ide, spresniť nevedela, dodala však, že „vo všeobecnosti možno povedať, že firmy sa snažia aplikovať nariadenie čo najdôslednejšie“.


Ľudia chcú byť vymazaní
Pokuty zatiaľ neboli uložené, podľa nariadenia však môžu dosiahnuť výšku 20 miliónov eur alebo štyri percentá z celkového svetového obratu. „Vo všeobecnosti možno pozorovať skôr tendencie národných úradov na ochranu osobných údajov nepristupovať k ukladaniu pokút, ktoré budú pre podniky likvidačné, ale zároveň budú primerané tak, aby v dostatočnej miere splni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.