Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2018, 12:26

Nové pravidlá pre boj proti daňovým podvodom. Ministri financií EÚ schválili zmenu

Základom mechanizmu reverse charge je presun platby DPH z dodávateľa na odberateľa, čo má brániť karuselovým podvodom.

Nové pravidlá pre boj proti daňovým podvodom. Ministri financií EÚ schválili zmenu
Zdroj: Reuters

Ministri financií krajín Európskej únie sa v utorok zhodli na pravidlách, ktoré štátom EÚ umožnia v boji s daňovými únikmi používať všeobecný systém prenesenej daňovej povinnosti známy ako reverse charge.

O takúto možnosť veľmi stála Česká republika, vec ešte ako minister financií v EÚ dlhodobo presadzoval terajší premiér Andrej Babiš.

Hartwig Löger, minister financií teraz predsedníckeho Rakúska, pripomenul, že ide o opatrenie výnimočné a časovo obmedzené, ktoré by malo pomôcť krajinám s "endemicky rozšírenými" takzvanými karuselovými podvodmi na DPH. Základom mechanizmu reverse charge je presun platby DPH z dodávateľa na odberateľa, čo má brániť práve tomuto typu podvodov.

Finálne schválenie pravidiel, ktoré Európska komisia krajinám ponúkla po pretrvávajúcom tlaku z Prahy v decembri 2016, bude možné až potom, čo sa k nim vyjadrí Európsky parlament.

O návrhu sa opakovane a neúspešne v ministerskej rade vyjednávalo, vec dlhodobo blokovalo predovšetkým Francúzsko. Situácia sa začala meniť až tento rok na jar. Ako posledné v utorok svoje výhrady na luxemburskom rokovaní stiahlo Rumunsko.

Teraz potvrdený návrh má niekoľkých zmien. Všeobecný mechanizmus budú môcť použiť krajiny len pri splnení prísnych kritérií a po tom, čo jej žiadosť o použitie reverse charge štáty schvália.

Uplatniť mechanizmus bude možné pri transakciách týkajúcich sa tovaru a služieb nad 17.500 eur. Je to vyššia suma ako komisiou pôvodne navrhnutých 10 tisíc eur. Krajiny pritom bude musieť spĺňať niektoré dodatočné podmienky, napríklad účinný a funkčný systém elektronických hlásení.

Možnosť využívania reverse charge je navyše časovo obmedzená do 22. júna 2022, kedy by podľa predstáv Európskej komisie mal v EÚ nabehnúť nový "definitívny" systém pravidiel pre DPH.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.