Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2018, 00:00

Maďarský minister pre HN: Súboj o BMW sme vyhrali vďaka nižším daniam

Spolupráca v rámci Vyšehradskej štvorky je najsilnejším, najtesnejším a najefektívnejším spojenectvom v Európskej únii, tvrdí pre HN Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí.

Nemecká automobilka BMW uprednostnila pri výbere miesta pre svoju novú miliardovú fabriku Maďarov pred Slovenskom aj pre ich nižšie dane. Pripúšťa to šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

„Najdôležitejší faktor, vďaka ktorému dokážeme byť konkurencieschopní, je naše daňové nastavenie. V Maďarsku máme rovnú daň z príjmu. Korporátna daň dosahuje deväť percent, u fyzických osôb je to 15 percent,“ povedal Szijjártó v exkluzívnom rozhovore pre HN.

Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga vidí aj iné dôvody, prečo BMW dala napokon prednosť Maďarom. „Pri rozhodovaní mala zrejme významnú úlohu možnosť Maďarska poskytnúť až 50-percentnú investičnú pomoc oproti našim 35 percentám,“ povedal Žiga v nedávnom rozhovore pre HN. Podľa maďarského ministra však z chystanej investície BMW môžu profitovať aj Slováci, napríklad v podobe príchodu nových subdodávateľov na naše územie.

Kým boj o BMW vyhralo Maďarsko, presne opačne dopadol súboj Slovenska s našim južným susedom o automobilku Jaguar. „Ale tak to v živote chodí, raz vyhráte, inokedy prehráte. Pred troma rokmi sme my prehrali s vami, keď sa Jaguar rozhodol prísť na Slovensko,“ doplnil Szijjártó. Práve včera pritom Európska komisia schválila plán Slovenska poskytnúť britskej automobilke Jaguar Land Rover investičnú pomoc 125 miliónov eur na výstavbu závodu pri Nitre.

Tento týždeň ste sa vo Vysokých Tatrách zúčastnili na schôdzke ministrov zodpovedných za rezort dopravy v krajinách Vyšehradskej štvorky. Hovorili ste o konkrétnych projektoch spolupráce?
Samozrejme. Krajiny strednej Európy majú veľkú nevýhodu, že v nich chýba množstvo dopravných spojení. Problémom číslo jeden je absentujúca cezhraničná infraštruktúra. V západnej časti Európy predstavuje priemerná vzdialenosť medzi dvoma bodmi, kde sa dajú prekročiť hranice a prejsť z jednej krajiny do druhej, okolo 2,5 až tri kilometre.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.