Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2022, 08:33

Zisk Samsungu narástol o 52 percent. Spoločnosť za to vďačí stúpajúcemu dopytu po čipoch

Podľa analytikov však výsledky juhokórejskej firmy zaostali za očakávaniami.

Samsung
Zdroj: TASR/AP

Prevádzkový zisk juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics Co. Ltd. vo štvrtom štvrťroku podľa predbežných údajov stúpol o 52 percent na 13,8 bilióna wonov (vyše 10 miliárd eur), čo bol najvyšší údaj pre tento štvrťrok za štyri roky.

Hospodárenie podporil vysoký dopyt po serverových pamäťových čipoch a vyššie marže zo zmluvnej výroby čipov. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré dnes firma zverejnila.

Slabšie výsledky

Výsledky však zaostali za očakávaním analytikov, ktorých oslovila agentúra Refinitiv. Tí čakali zisk až 15,2 bilióna wonov.

Analytici slabšie výsledky pripisujú položkám, akými sú odmeny zamestnancom, marketingové náklady v mobilnej divízii a náklady na nábeh výroby nových obrazoviek.

"Vyzerá to ako šok, pretože je to slabšie ako očakávania, ale nemyslím si, že je to také zlé, ako to vyzerá. Zdá sa, že do štvrtého štvrťroka premietli rôzne náklady," uviedol analytik firmy Cape Investment & Securities Pak Song-sun .

"Zatiaľ nie je jasné, či sa objavili nejaké zmeny v očakávaných dodávkach čipov," dodal. Tržby pravdepodobne vzrástli medziročne o 23 percent na rekordných 76 biliónov wonov. Konečné, podrobné výsledky firma zverejní 27. januára.

Dopyt po čipoch

Ceny pamäťových čipov v štvrťroku klesli. Vyšší dopyt od výrobcov serverov však zvýšil medzikvartálne dodávky ako čipov DRAM široko používaných v dátových centrách, tak pamäťových čipov NAND flash používaných na ukladanie dát v technologických prístrojoch, uvádzajú analytici.

Samsung podľa odhadov dodal v štvrťroku zhruba 67 miliónov mobilných telefónov. To je blízko 69,3 milióna prístrojov dodaných v predchádzajúcom štvrťroku, uviedla firma Counterpoint Research.

Mobilná divízia bola nedávno zlúčená s výrobou televízorov a domácich spotrebičov do jednej divízie nazvanej Device Experience (DX).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.