Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2018, 00:00

Zakladateľ Wikipedie pre HN: Príde veľká expanzia Everipedie​, prinesie oslobodenie od cenzúry

  • Americký filozof a jeden zo zakladateľov Wikipedie Larry Sanger v súčasnosti rozbieha novú internetovú encyklopédiu založenú na blockchaine, pod názvom Everipedia.
  • V rozhovore pre HN hovorí aj o tom, že Wikipedia je nepredvídateľná, a práve Everipedia má priniesť súhrn všetkých expertov na svete.
Zakladateľ Wikipedie pre HN: Príde veľká expanzia Everipedie​, prinesie oslobodenie od cenzúry
Zdroj: Larry Sanger

Wikipedia spravila vo svete revolúciu, no ľudia jej dajú postupne zbohom a prejdú do jej vylepšenej verzie: Everipedie. V rozhovore pre HN to povedal jeden zo zakladateľov Wikipedie a tvorca Everipedie Larry Sanger.

Everipedia sa oproti Wikipedii líši v tom, že ju hodnotia experti, články tak majú byť kvalitnejšie. Funguje na základe filtrov, v ktorých si budeme môcť napríklad zvoliť, že chceme vidieť iba články ohodnotené podľa ľudí, ktorým dôverujeme.

V súčasnosti je k dispozícii iba v anglickom jazyku, tvorcovia však už pracujú na projekte s Južnou Kóreou a ostatné jazyky vrátane slovenského by mali pribudnúť postupne, prezradil Sanger.

Projekt Everipedie vznikol ešte v roku 2014, zatiaľ však funguje len v skúšobnej verzii. Najnovší posun bol v lete, keď vývojári spustili sieť blockchain, ktorá je založená na decentralizácii a vytvorení bezpečných spôsobov ukladania, overovania a šifrovania dát. „Máme pred sebou ešte veľa práce, kým blockchain integrujeme na Everipedii úplne pre všetkých,“ povedal. Tím Everipedie ho chce stihnúť pre všetkých používateľov počas najbližších mesiacov. Práve vďaka blockchainu majú byť podľa Sangera informácie lepšie chránené.

Zakladateľ Wikipedie poukazuje aj na to, že viacerí ľudia v súčasnosti nedôverujú článkom pre vlastnícke vzťahy v pozadí. Tie na Everipedii nebudú podriadené žiadnym vplyvom a dôveryhodnosť získajú vďaka hodnoteniam, ktoré im ľudia dajú. Najlepšiu garanciu, ktorú majú, sú podľa neho ľudskí používatelia.


Wikipedia spravila vo svete získavania informácií revolúciu, teraz však prichádza Everipedia. Čo môžeme od nej očakávať, nahradí o niekoľko rokov svoju predchodkyňu?
Everipedia je rozvinutá Wikipedia, ktorá používa ten istý obsah. Existujú isté editoriálne štandardy, ktoré sú zakódované v článkoch, a preto je veľmi ťažké odkopírovať celý text bez imitovania jeho štýlu. Nemyslím si, že sa tieto veci zmenia, ale zmení sa to, že sa pridá blockchain. Namiesto toho, aby sa článok ovládal cez tradičnú databázu, ovláda sa cez internetový protokol IPFS postavený na báze decentralizovaného ukladania súborov. Ide o neutrálne programovacie prostredie aplikácií, do ktorého sa môže dostať každý, a tak získať kópiu článkov rovnako, ako aj my.

Zatiaľ je teda Everipedia iba v anglickom jazyku. Plánujete jej rozšírenie aj pre iné jazyky podobne ako v prípade Wikipedie?
Pracujeme aj na projekte s Južnou Kóreou. Kórejčania totiž milujú blockchain a veľa z nich chce na projekte participovať. Druhým hlavným jazykom teda bude kórejčina. Časom však, samozrejme, pridáme ďalšie.

Kedy sa dočkáme finálnej podoby novej encyklopédie?
V júli sme spustili sieť blockchain, ale v tejto chvíli je iba v skúšobnom režime. Máme pred sebou ešte veľa práce, kým ho integrujeme na Everipedii úplne pre všetkých, ale chceme to stihnúť počas najbližších mesiacov. Dúfam, že ďalší rok nás podporia aj iné aplikácie, ktoré využívajú rovnaké dáta ako my, aby sme všetko skoordinovali. Budeme sa musieť spojiť aj s inými organizáciami, ktoré vytvárajú tieto aplikácie alebo existujúce protokoly. Ale hlavne musíme presvedčiť ľudí, aby umiestňovali svoje materiály alebo materiály niekoho iného na sieť Everipedie.

Čo sú pre vás najväčšie výhody Everipedie?
Je ich viacero. Jedna výhoda je viac-menej samozrejmá, a to, že podnecuje v protokole encyklopédie písanie a editovanie. Ľudia sa tak popri písaní článku stávajú „kódovými majiteľmi“ neustále sa rozširujúcich zdrojov. Everipedia je úplne iný model, než poznáme, otvorené zdroje a obsahy na jednej strane a tradičný obsah na druhej. Ďalšia výhoda je viac abstraktná a pri zložitom blockchaine to je decentralizácia. Staršie služby na zdieľanie dokumentov ako Napster (pozn. red.: umožnil zdieľanie hudobných súborov)

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.