Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2018, 00:00

Zakladateľ Wikipedie pre HN: Príde veľká expanzia Everipedie​, prinesie oslobodenie od cenzúry

  • Americký filozof a jeden zo zakladateľov Wikipedie Larry Sanger v súčasnosti rozbieha novú internetovú encyklopédiu založenú na blockchaine, pod názvom Everipedia.
  • V rozhovore pre HN hovorí aj o tom, že Wikipedia je nepredvídateľná, a práve Everipedia má priniesť súhrn všetkých expertov na svete.
Zakladateľ Wikipedie pre HN: Príde veľká expanzia Everipedie​, prinesie oslobodenie od cenzúry
Zdroj: Larry Sanger

Wikipedia spravila vo svete revolúciu, no ľudia jej dajú postupne zbohom a prejdú do jej vylepšenej verzie: Everipedie. V rozhovore pre HN to povedal jeden zo zakladateľov Wikipedie a tvorca Everipedie Larry Sanger.

Everipedia sa oproti Wikipedii líši v tom, že ju hodnotia experti, články tak majú byť kvalitnejšie. Funguje na základe filtrov, v ktorých si budeme môcť napríklad zvoliť, že chceme vidieť iba články ohodnotené podľa ľudí, ktorým dôverujeme.

V súčasnosti je k dispozícii iba v anglickom jazyku, tvorcovia však už pracujú na projekte s Južnou Kóreou a ostatné jazyky vrátane slovenského by mali pribudnúť postupne, prezradil Sanger.

Projekt Everipedie vznikol ešte v roku 2014, zatiaľ však funguje len v skúšobnej verzii. Najnovší posun bol v lete, keď vývojári spustili sieť blockchain, ktorá je založená na decentralizácii a vytvorení bezpečných spôsobov ukladania, overovania a šifrovania dát. „Máme pred sebou ešte veľa práce, kým blockchain integrujeme na Everipedii úplne pre všetkých,“ povedal. Tím Everipedie ho chce stihnúť pre všetkých používateľov počas najbližších mesiacov. Práve vďaka blockchainu majú byť podľa Sangera informácie lepšie chránené.

Zakladateľ Wikipedie poukazuje aj na to, že viacerí ľudia v súčasnosti nedôverujú článkom pre vlastnícke vzťahy v pozadí. Tie na Everipedii nebudú podriadené žiadnym vplyvom a dôveryhodnosť získajú vďaka hodnoteniam, ktoré im ľudia dajú. Najlepšiu garanciu, ktorú majú, sú podľa neho ľudskí používatelia.


Wikipedia spravila vo svete získavania informácií revolúciu, teraz však prichádza Everipedia. Čo môžeme od nej očakávať, nahradí o niekoľko rokov svoju predchodkyňu?
Everipedia je rozvinutá Wiki

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.