Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2018, 00:00

Benzín a nafta dostali nové značky. V celej Únii

EÚ v snahe uľahčiť motoristom tankovanie v zahraničí zjednotila na pumpách označenie palív.

Benzín a nafta dostali nové značky. V celej Únii
Zdroj: Dreamstime

Rôzne obchodné názvy pohonných látok, rôzne farby čerpacích stojanov a taktiež pestrá paleta alternatívnych palív. To všetko spôsobovalo cudzincom na „benzínkach“ po celej Európe chaos. Únia sa preto rozhodla, že nastaví jednotný systém, ktorý začína fungovať už dnes. Na stojanoch pribudla nálepka, ktorá je na všetkých čerpacích staniciach v celej EÚ rovnaká. Grafické značenie je jednoduché: benzín je označený krúžkom, nafta štvorcom, alternatívne palivá zase kosoštvorcom.

„Toto značenie vítame, keďže to hlavne zahraničným vodičom umožní ľahkú orientáciu v tankovaní správneho paliva,“ uviedol Petr Šindler zo Shell Slovakia. Manažérka čerpacích staníc Tesco Monika Dvořáková pre HN povedala, že proces od zadania požiadavky po nalepenie označení netrval dlhšie ako dva mesiace. „Spoločnosť OMV plne rešpektuje predpisy, ktoré sú v krajinách nášho pôsobenia platné,“ doplnila kolegyňu marketingová manažérka spoločnosti OMV Michaela Kuzmínová.

Pre domácich motoristov sa však nič zásadné nezmení. „Nové označenie motorových palív bude len doplnkové. To pôvodné, na ktoré sú motoristi zvyknutí, zostáva,“ dodal hov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.