Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2018, 00:00

Burzy akcií zamierili nadol. Trump viní Fed

Pokles na svetových trhoch bol najhlbší od februára tohto roka.

Burzy akcií zamierili nadol. Trump viní Fed
Zdroj: Reuters

Akcie po celom svete zaznamenali strmý pád. Dôvod na paniku však podľa analytikov nenastal. Má ísť len o korekciu masívneho rastu z predchádzajúcich dní a týždňov. „Situácia firiem je naďalej priaznivá. Tržby a zisky rastú, v budúcom roku by mali rásť naďalej aj platy a globálne i HDP,“ upokojuje situáciu Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord. Viacero spoločností je však zo súčasného vývoja nervóznych vrátane tých, ktoré vyrábajú luxusný tovar. Napríklad módny dom Louis Vuitton si pripísal najväčšie straty od roku 2009.

Americký prezident za „čiernu stredu“ viní centrálnu banku Fed a jej politiku zvyšovania úrokových sadzieb. „Myslím si, že Fed sa zbláznil,“ vyhlásil Trump. Faktom však ostáva, že situácia vo svete je nepätá z dôvodu obchodnému konfliktu, ktorý môže prerásť do otvorenej obchodnej vojny.


Za všetko vraj môže Fed
Podľa vyjadrení, ktoré zazneli z Bieleho domu, za najväčší prepad akcií počas posledných osem mesiacov môže Americká centrálna banka, ktorá koncom minulého mesiaca zvýšila úrokové sad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.