Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2018, 18:32

Vyjednávači Británie a EÚ mali dosiahnuť dohodu o brexite, časť zdrojov to ale popiera

  • Náznaky, že pri vyjednávaní o brexite došlo k posunu, sa objavili už skôr počas dňa.
  • Server Politico.eu prišiel s informáciou, že vyjednávači dosiahli dohodu.
  • Niektoré zdroje agentúry Reuters však toto tvrdenie spochybnili.
Vyjednávači Británie a EÚ mali dosiahnuť dohodu o brexite, časť zdrojov to ale popiera
Zdroj: Dreamstime

Vyjednávači o brexite dospeli k dohode, ktorá zaistí bezpečný odchod Británie z Európskej únie.

Informoval o tom dnes server Politico.eu s odvolaním sa na tri diplomatické zdroje. Niektoré zdroje agentúry Reuters však toto tvrdenie spochybnili.

Náznaky, že pri vyjednávaní o brexite došlo k posunu, sa objavili už skôr počas dňa, keď vyšlo najavo, že britský minister pre brexit Dominic Raab dnes zamieril na vopred neplánovanú cestu do Bruselu.

Dnešné stretnutie Raaba s hlavným vyjednávačom EÚ o brexite Michelom Barnierom potvrdili britské úrady. Na 18:30 bolo tiež v Bruseli zvolané stretnutie veľvyslancov všetkých členských krajín EÚ v Bruseli okrem Británie.

Okamih pravdy pre brexitové rokovania

Budúci týždeň sa v Bruseli uskutoční samit šéfov štátov a vlád EÚ, ktorý predseda Európskej rady Donald Tusk označil za "okamih pravdy pre brexitová rokovania". Británia by mala EÚ opustiť 29. marca budúceho roka.

Barnier tento týždeň vyhlásil, že dohoda o vystúpení Británie z európskeho bloku je z 85 percent hotová a môže byť dokončená práve do stredy 17. októbra, teda ešte pred samitom EÚ.

Otázka voľných hraníc

Dodal, že stále ešte zostáva vyriešiť pálčivú otázku voľných hraníc medzi Írskou republikou, ktorá je v EÚ a Severným Írskom, ktoré ako súčasť Spojeného kráľovstva Európsku úniu v budúcom roku na konci marca opustí.

EÚ podľa Barniera robí všetko, aby kontroly tovaru prekračujúce severoírsku hranicu boli čo najmenej komplikované. Diať by sa tak mohlo na trajektoch, v prístavoch či priamo v továrňach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.