Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2018, 08:26

Americký reťazec Sears vyhlásil bankrot, neobstál v konkurencii Amazonu či Walmartu

Firma pôsobila na trhu viac ako 100 rokov.

Americký reťazec Sears vyhlásil bankrot, neobstál v konkurencii Amazonu či Walmartu
Zdroj: Reuters

Americká maloobchodná spoločnosť Sears Holdings vyhlásila bankrot. Firma, ktorá je na trhu viac ako 100 rokov a ktorá bola priekopníkom myšlienky predávať všetko všetkým, je niekoľko rokov v strate a nie je schopná splácať dlhy.

Požiadala preto o súdnu ochranu pred veriteľmi, do konca roka chce v obmedzenom rozsahu ďalej fungovať a medzitým sa pokúsi nájsť niekoho, kto by ju chcel kúpiť. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Firma dúfa, že sa jej podarí pod dohľadom súdu predať niektoré obchody a majetok, vrátane značky domácich spotrebičov Kenmore.

Podľa skorších informácií zdrojov hodlá Sears okamžite uzavrieť približne 150 z celkových približne 700 obchodov, ktoré má v USA.

Zo zostávajúcich obchodov ich asi 300 zostane otvorených. Budúcnosť zvyšných 250 firma ešte zváži. Sears má teraz takmer 70 000 zamestnancov.

Podnik mal dnes splatiť dlh 134 miliónov USD, toho však nie je schopný. Naposledy bol Sears v zisku v roku 2010. V minulom fiškálnom roku podľa agentúry FactSet vykázal tržby 17 miliárd USD, o päť rokov skôr pritom jeho tržby predstavovali okolo 40 miliárd USD.

Firma, ktorej korene siahajú do roku 1886, začala ako zásielková spoločnosť s objednávkami z katalógu. V čase najväčšieho vrcholu predávala všetko od hračiek až po automobilové súčiastky prostredníctvom objednávok poštou a bola tiež dôležitým nájomníkom v každom veľkom obchodnom centre v USA.

Neobstála však v konkurencii firiem ako je Amazon alebo Walmart, napísal server CNBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.