Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2018, 10:32

Alarmujúci údaj z Činy: Skrytý dlh miestnych vlád môže predstavovať až šesťdesiat percent HDP

Agentúra S & P Global Ratings nazvala túto situáciu "dlhovým ľadovcom s gigantickými úverovými rizikami".

Alarmujúci údaj z Činy: Skrytý dlh miestnych vlád môže predstavovať až šesťdesiat percent HDP
Zdroj: Reuters

Skrytý dlh miestnych samospráv v Číne, teda taký, ktorý sa oficiálne neuvádza v dokumentoch, môže predstavovať až 40 biliónov jüanov.

V pomere k minuloročnému hrubému domácemu produktu (HDP) by tak dosiahol až 60 percent. To je alarmujúci údaj, pretože čínska ekonomika spomaľuje a spracovateľský sektor sa dostáva do problémov kvôli obchodnému sporu medzi Čínou a USA. Vyplýva to zo správy agentúry S & P Global Ratings.

Agentúra nazvala túto situáciu "dlhovým ľadovcom s gigantickými úverovými rizikami".

Čína sľúbila, že podnikne kroky, ktoré by mali zmerať, posúdiť a obmedziť dlh miestnych samospráv. Skryté pôžičky nie sú zahrnuté do ročnej dlhovej kvóty schválené centrálnou vládou, upozornila agentúra Reuters.

Na konci minulého roka predstavoval celkový oficiálny dlh čínskej vlády uvedený v rozpočte 29,95 bilióna jüanov. Z toho miestne samosprávy prostredníctvom emisie dlhopisov od roku 2015 získali 16,5 bilióna jüanov.

S & P odhaduje, že okrem toho získali miestne samosprávy prostredníctvom rôznych finančných nástrojov mimo oficiálneho rozpočtu 30 až 40 biliónov jüanov.

Väčšinu tejto čiastky si požičali vlády prostredníctvom takzvaných LGFV, čo sú korporácie plne vlastnené miestnymi samosprávami, ktoré si oficiálne požičiavajú peniaze na rôzne projekty.

Hospodársky rast Číny by mal podľa ekonómov v najbližších rokoch spomaliť. V treťom štvrťroku by sa mal hrubý domáci produkt zvýšiť o 6,6 percenta, čo by bolo o trochu menej ako v predchádzajúcom štvrťroku. Súčasne sa očakáva, že v najbližších mesiacoch ohrozí vývoj ekonomiky obchodné vojna medzi USA a Čínou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.