Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2018, 11:25 Aktualizované dňa 17.10.2018 o 12:31

Siemens prišiel kvôli Trumpovi o zákazku za 15 miliárd dolárov

  • V posledných týždňoch sa zdalo, že nemecký Siemens je tesne pred uzavretím kontraktu za 15 miliárd dolárov v Iraku.
  • Trumpová administratíva vyvinula tlak na irackú vládu a intervenovala za domáceho rivala General Motors.
  • V Nemecku to môže vyvolať značnú nevôľu.
Siemens prišiel kvôli Trumpovi o zákazku za 15 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Nádej nemeckého priemyselného konglomerátu Siemens na veľkú zákazku v Iraku zmarila administratíva prezidenta Donalda Trumpa, ktorá intervenovala za domáceho rivala General Electric (GE).

S odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou o tom dnes informuje denník Financial Times (FT).

V posledných týždňoch sa zdalo, že Siemens je tesne pred uzavretím kontraktu za 15 miliárd dolárov na dodávku zariadení pre elektráreň s kapacitou 11 gigawattov.

Trumpová administratíva však podľa zdrojov FT vyvinula tlak na irackú vládu a Bagdadu pripomenula, že od invázie, ktorá v roku 2003 priniesla pád Saddáma Husajna, v krajine zomrelo 7000 Američanov. Teraz sa čaká, že GE bude tmať na kontrakte podstatný podiel.

Nezáväzné memorandum

Americká a iracká vláda už podpísali nezáväzné memorandum o porozumení, ktoré definuje, ako budú spolupracovať na produkcii ropy a zemného plynu a tiež pri výrobe elektrickej energie.

​Podľa zdroja FT, ktorý memorandum videl, Spojené štáty plánujú ponúknuť financie a poistenie americkým firmám, ktoré budú podnikať v irackom energetickom sektore. To GE pomôže získať kontrakt, z ktorého by ale mohol ťažiť aj Siemens, pretože má zastúpenie energetickej divízie v texaskom Houstone.

Pozrite si rozhovor o obchodných vojnách s ekonómom Petrom Balážom:

Podpora Trumpovej administratívy

Iracká vláda sa usiluje o podporu Trumpovej administratívy ohľadom dovozu plynu z Iránu. Podľa Michaela Rubina z organizácie American Enterprise Institute Irak vyrába 35 až 40 percent elektriny spaľovaním iránskeho plynu a vláda sa obáva, že keď začiatkom novembra nadobudnú platnosť americké sankcie voči Iránu, tak by tento dovoz mohol byť pokutovaný.

Rubin však očakáva, že USA prijmú pragmatický prístup, ktorý irackej vláde umožní dodávky udržať a vyhnúť sa prudkému nárastu výpadkov v dodávkach elektriny.

Nevôľa v Nemecku

Ak GE nad Siemensom zvíťazí a získa kontrakt na dodávku zariadení pre elektrárne, ktoré majú spaľovať iránsky plyn, v Nemecku to môže vyvolať značnú nevôľu.

Americký veľvyslanec v Nemecku Richard Grenelle už nemecké podniky otvorene varoval, aby prestali obchodovať s Iránom hneď, akonáhle Trumpová administratíva opustí medzinárodnú dohodu o jadrovom programe tejto krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.