Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2018, 19:00

Taliansko nerastie už skoro dve dekády. Jeho problémy sa môžu ďalej prehlbovať a preniesť do eurozóny, tvrdí analytik

  • V HNtelevízii sme sa rozprávali s analytikom INESS Martinom Vlachynským.
  • Zažívame predzvesť ďalšej krízy?
  • Aká je závažnosť problémov svetovej ekonomiky?
  • Môže Taliansko vyrásť z dlhov?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Taliansko sa už dlhšiu dobu spomína ako jeden zo súčasných problémov svetovej ekonomiky. Martin Vlachynský z INESS vysvetľuje, v čom je jadro problémov medzi Rímom a Bruselom. 

"Taliansko je veľké Grécko," tvrdí Vlachynský. Má verejný dlh na úrovni 130 percent hrubého domáceho produktu a jeho nová vláda predpokladá, že bude aj naďalej rásť.

Taliansko zažíva dlhodobé hospodárske problémy. Analytik pripomenul, že Taliansko už nerastie skoro dve dekády. Jeho rast je už vyše 17 rokov na úrovni od mínus jedného percenta do plus jedného percenta hrubého domáceho produktu. Ich hrubý domáci produkt sa nezmenil aj keď mali masívne investície, tvrdí Vlachynský.        

Dôvodom jeho slabého ekonomického rastu sú podľa analytika regionálne rozdiely, demografické zmeny, problémy s trhom práce, ako aj jeho finančný systém.    

Svetová ekonomika čelí podľa Vlachynského viacerým problémom. Vážnych svetových problémov sa začína zhlukovať čoraz viac. "Máme tu niekoľko sopiek, ktoré dymia, ale nemusia vybuchnúť. Na druhej strane môžu vybuchnúť všetky. Kombinácia problémov je trochu pesimistická," tvrdí.  

Viac sa dozviete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.