Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 20:34

Brusel kritizuje Taliansko: Bezprecedentným spôsobom chcú porušiť rozpočtové pravidlá

Európska komisia zrejme pripravuje pôdu na odmietnutie talianskeho návrhu rozpočtu.

Brusel kritizuje Taliansko: Bezprecedentným spôsobom chcú porušiť rozpočtové pravidlá
Zdroj: TASR/AP

Taliansky návrh rozpočtu narazil pre vyšší deficit na odpor Európskej komisie (EK). Komisia v návrhu našla rozsiahle porušenie rozpočtových pravidiel.

Talianske plány týkajúce sa nového dlhu sú bezprecedentným porušením kritériá Paktu stability, uvádza sa v liste eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti Pierra Moscoviciho, ktorý bol vo štvrtok zaslaný talianskemu ministrovi hospodárstva Giovannimu Triovi.

Komisia listom, ktorý bol zverejnený na stránke EK, zrejme pripravuje pôdu na odmietnutie talianskeho návrhu.

V liste sa uvádza, že plánované výdavky sú príliš vysoké, že štrukturálny deficit sa zvýši, namiesto toho aby klesol, a že taliansky verejný dlh neklesne, ako to požadujú pravidlá EÚ.

"Tieto tri faktory zrejme ukazujú mimoriadne vážne porušenie záväzkov v oblasti rozpočtovej politiky stanovených Paktom stability a rastu," uvádza sa v liste EK.

Tento krok sa očakával, keďže nová talianska vláda zložená z populistického Hnutia piatich hviezd a pravicovej strany Liga Severu naplánovala v návrhu rozpočtu výrazne vyšší schodok, než požaduje EÚ. Deficit by mal dosiahnuť 2,4 percentá hrubého domáceho produktu (HDP), pričom predchádzajúca vláda prisľúbila maximálne 0,8 percent HDP.

Taliansky premiér Giuseppe Conte nevidí dôvod, aby si robil starosti. "Vedeli sme, že tento rozpočet, ktorý sme vytvorili pre potreby talianskych občanov, nie je v súlade s očakávaniami Európskej komisie," uviedol na Facebooku.

Vláda je pripravená odpovedať na kritiku Bruselu. Rozpočet je podľa neho "dobre premyslený, dobre postavený a dobre urobený" a prinesie rast.

Spor okolo rozpočtu znepokojil finančné trhy. Výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov stúpli o 0,14 percentuálneho bodu na 3,78 percenta a riziková prirážka na ne voči referenčným nemeckým dlhopisom dosiahla najvyššiu úroveň od roku 2013.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.