Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 10:24

Ryanairu klesol prvýkrát po piatich rokoch zisk, čiastočne kvôli štrajkom

Na vine prvého poklesu po piatich rokoch boli tiež vyššie ceny paliva či nízke ceny leteniek.

Ryanairu klesol prvýkrát po piatich rokoch zisk, čiastočne kvôli štrajkom
Zdroj: Reuters

Írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Holdings klesol v polroku zisk o sedem percent na 1,2 miliardy eur. Na vine prvého poklesu po piatich rokoch boli predovšetkým vyššie ceny paliva, nízke ceny leteniek a náklady spôsobené vlnou štrajkov.

Firma, ktorá tradične dosahuje najvyšší zisk v letnom období, dnes tiež potvrdila tohtoročný celoročný výhľad zisku medzi 1,1 miliardy a 1,2 miliardy eur.

Do uvedeného pásma firma znížila celoročnú prognózu tvorby zisku pred troma týždňami. Ak by sa jej najnovší odhad potvrdil, išlo by v porovnaní s minulým rekordným rokom, kedy Ryanair vykázal zisk po zdanení 1,45 miliardy eur, o pokles zisku o 17 až 24 percent.

Šéf najväčších nízkonákladových aeroliniek v Európe Michael O'Leary dnes zopakoval, že situácia by sa mohla ešte zhoršiť kvôli rastúcim cenám ropy.

Akcie Ryanairu, ktorý tento rok čelí rozsiahlym štrajkom zamestnancov za lepšie pracovné ohodnotenie a podmienky práce, z rekordu z augusta minulého roka zostúpili už asi o 40 percent. Dvadsať percent odpísali oproti predchádzajúcemu kvartálu.

Ryanair lieta do desiatok krajín. Vlani prepravil zhruba 130 miliónov cestujúcich.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.