Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2018, 11:03

Čínske akcie začali týždeň prudkým rastom, posilnili o viac ako štyri percentá

Akcie zaznamenali najprudší jednodňový nárast za takmer tri roky.

Čínske akcie začali týždeň prudkým rastom, posilnili o viac ako štyri percentá
Zdroj: Reuters

Čínske akcie začali týždeň prudkým rastom, ktorý bol reakciou na prísľub podpory zo strany regulačných úradov.

Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, si dnes pripísal 4,32 percenta a uzavrel na 3270,27 bodu. Zaznamenal tak najprudší jednodňový nárast za takmer tri roky.

Predstavitelia čínskeho burzového regulátora, centrálnej banky a úradu pre reguláciu bankového a poisťovacieho trhu v piatok ohlásili sériu plánovaných opatrení na podporu akciového trhu.

"Piatkový príval vyhlásení kľúčových čínskych predstaviteľov bol ohlušujúci a mimoriadne koordinovaný, čo malo veľký účinok," uviedol analytik Chris Weston zo spoločnosti Pepperstone.

Čínsky vicepremiér Liou Che v piatok upozornil, že predchádzajúci pokles akciového trhu "poskytuje dobrú investičnú príležitosť".

Čínsky prezident Si Ťin-pching potom cez víkend vyhlásil, že čínska komunistická strana bude vždy podporovať rozvoj súkromných podnikov a že úloha súkromného sektora v ekonomike je nespochybniteľná.

Analytik Jang Chaj z maklérskej spoločnosti Kaiyuan Securities uviedol, že podporné výroky čínskych predstaviteľov položili základy k oživeniu akciového trhu z prepadu, za ktorým stáli okrem iného obchodné spory so Spojenými štátmi. Upozornil, že náladu na akciovom trhu podporuje tiež plánované znižovanie daní.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.