Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2018, 00:00

Čína mala najhorší štvrťrok od krízy. Iba o chlp minula prívlastok najčernejší

Ekonomika najľudnatejšej krajiny sveta za tretí kvartál aktuálneho roka narástla len o 6,5 percenta, čo je najmenej od roku 2009.

Čína mala najhorší štvrťrok od krízy. Iba o chlp minula prívlastok najčernejší
Zdroj: TASR

Tretí štvrťrok 2018 sa v čínskej ekonomickej histórii nebude spomínať s prívlastkom úspešný. Najväčšia ekonomika totiž dosiahla najslabší výsledok od roku 2009. Hoci dosiahnutý rast na úrovni 6,5 percenta znie na európske pomery robustne, v optike tamojších výsledkov z minulosti to už tak nevyzerá.


Ide o druhý najhorší výsledok, odkedy začala krajina zverejňovať relevantné údaje v roku 1992. Iba veľmi tesne minula spomínané krízové obdobie, keď rástla 6,4-percentným tempom. Podľa analytika spoločnosti X-Trade Brokers Kamila Borosa je to signál toho, že sa Čína skrátka mení. „Prebieha tam postupná transformácia z ekonomiky postavenej na investíciách na pomalšie rastúcu ekonomiku postavenú na spotrebe,“ tvrdí Boros.


Najväčšiu svetovú ekonomiku doteraz ťahal najmä export a masívne investície do infraštruktúry. Tie však nemôžu trvať večne. Najľudnatejšia krajina zároveň obmedzuje tieňové bankovníctvo, čiže vkladanie peňazí do rôznych fondov, z ktorých sa následne poskytovali úvery. Tie sa schvaľovali aj pre menej bonitných klientov, vďaka čomu v krajine narástol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.