Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2018, 15:23

Ak trhy zareagujú negatívne, talianska vláda je pripravená upraviť rozpočet

Európska komisia minulý týždeň poslala Rímu varovný list o rozpočte.

Ak trhy zareagujú negatívne, talianska vláda je pripravená upraviť rozpočet
Zdroj: Reuters

Talianska koaličná vláda je pripravená upraviť svoj sporný rozpočet na rok 2019 v prípade, že trhy naň budú reagovať negatívne a rozdiely medzi výnosmi z 10-ročných talianskych vládnych dlhopisov a nemeckých dlhopisov sa zvýšia. Informovali o tom v utorok noviny Il Messaggero.

Vláda v Ríme v pondelok uviedla, že sa bude držať svojich plánov, aj keď uznáva, že jej rozpočet, ktorý počíta so zvýšením deficitu na budúci rok na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu, nie je v súlade s Paktom stability a rastu Európskej únie (EÚ).

Pozrite si rozhovor s analytikom INESS Martinom Vlachynským

Noviny nenapísali, či v prípade úpravy rozpočtu vláda zníži deficit na menej ako 2,4 percenta hrubého domáceho produktu, alebo prijme iné opatrenia. Denník iba skonštatoval, že táto alternatíva by nevyžadovala odchod z eurozóny.

Európska komisia minulý týždeň poslala Rímu varovný list o rozpočte. Bol to prvý formálny krok, ktorý by mohol viesť Brusel k tomu, aby odmietol plán Talianska a uložil mu pokutu. Očakáva sa, že Komisia rozhodne o svojom ďalšom kroku dnes, v utorok.

"Plán B" talianskej vlády by zahŕňal novú definíciu dôchodkových opatrení a základného príjmu pre chudobných, čo sú dve kľúčové body expanzívneho rozpočtu, dodal Il Messaggero bez toho, aby poskytol podrobnosti o svojich zdrojoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.