Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2018, 11:23

Taliansko sa nebude prispôsobovať hlúpym pravidlám, rozpočet meniť nebudeme, tvrdí Salvini

Európska komisia v utorok odmietla návrh talianskeho rozpočtu na budúci rok, ktorý jej vláda zaslala.

Taliansko sa nebude prispôsobovať hlúpym pravidlám, rozpočet meniť nebudeme, tvrdí Salvini
Zdroj: Reuters

Taliansko nebude rozpočet na rok 2019 meniť, napriek tomu, že Európska komisia jeho návrh zamietla a dala Rímu tri týždne na predloženie nového. Uviedol to v stredu podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL 102,5 Salvini trval na tom, že rozpočet s plánovaným deficitom 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) je jedinou cestou, ako znížiť štátny dlh.

​Rozpočtový deficit je trikrát vyšší, než na budúci rok pôvodne zvažovala predchádzajúca vláda a vyšší aj v porovnaní s tohtoročným očakávaným schodkom. Ten by mal dosiahnuť 1,8 percenta HDP. "Na prvom mieste sú Taliani...Taliansko sa už ďalej nemieni prispôsobovať hlúpym pravidlám," dodal Salvini.

Európska komisia v utorok (23.10.) odmietla návrh talianskeho rozpočtu na budúci rok, ktorý jej vláda zaslala. Stalo sa tak prvýkrát v histórii EÚ, keď Európska komisia urobila takýto krok.

Zároveň vyzvala Rím, aby do troch týždňov prišiel s novým návrhom rozpočtu, ktorý na rozdiel od terajšieho, keď sa štrukturálny deficit zvyšuje, ponúkne zníženie štrukturálneho schodku.

O Taliansku sme sa rozprávali s analytikom INESS Martinom Vlachynským

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.