Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2018, 14:47 Aktualizované dňa 26.10.2018 o 15:09

Rast ekonomiky USA sa spomalil. Prekonal však očakávania analytikov

Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnilo americké ministerstvo obchodu.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Tempo rastu ekonomiky Spojených štátov v treťom štvrťroku spomalilo na 3,5 percenta zo 4,2 percenta v druhom kvartáli.

Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnilo americké ministerstvo obchodu. Rast však prekonal očakávania analytikov, ktorí ho podľa prieskumu agentúry Reuters odhadovali na 3,3 percenta.

Silný rast spotrebiteľských výdavkov kompenzoval nepriaznivý vývoj zahraničného obchodu. Najväčšia svetová ekonomika tak zrejme zostáva na ceste k dosiahnutiu trojpercentného ročného rastu, ktorý si stanovila za cieľ administratíva prezidenta Donalda Trumpa.

Niektorí ekonómovia sa však obávajú, že prudké výkyvy akciových trhov by mohli signalizovať budúcu spomalenie hospodárskeho rastu.

Spotrebiteľské výdavky, ktoré sa na ekonomickej aktivite v USA podieľajú viac ako dvoma tretinami, sa v treťom štvrťroku zvýšili o štyri percentá. To bolo najprudšie tempo za takmer štyri roky.

Spotrebu podporujú najmä priaznivé podmienky na trhu práce. Miera nezamestnanosti v USA v septembri zostúpila na 3,7 percenta a dostala sa na najnižšiu úroveň za takmer pol storočia.

Americká ekonomika ťaží aj z Trumpovej daňovej reformy a zo zvýšených vládnych výdavkov. Na zahraničný obchod má ale negatívny dopad konflikt s Čínou, v dôsledku ktorého už na seba tento rok Washington a Peking vzájomne uvalili clá na tovar v hodnote stoviek miliárd dolárov.

Prehlbujúci sa obchodný deficit USA v treťom štvrťroku znížil rast americkej ekonomiky o 1,78 percentuálneho bodu, čo predstavuje jeho najväčší negatívny vplyv od druhého štvrťroka 1985, poznamenala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.