Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2018, 14:08

FBI vyšetruje Teslu, podozrieva ju z klamania investorov

Vlani predstavila Tesla ambiciózny plán, podľa ktorého chcela vo štvrtom štvrťroku vyrábať 5000 sedanov Model 3 za týždeň.

FBI vyšetruje Teslu, podozrieva ju z klamania investorov
Zdroj: Reuters

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vyšetruje výrobcu elektromobilov Teslu. Má podozrenie, že firma vlani nadhodnotila prognózu výroby novej verzie sedanu Model 3, čím oklamala investorov.

S odkazom na svoje zdroje to napísal americký denník The Wall Street Journal (WSJ). Tesla uviedla, že s úradmi spolupracuje už dlhšiu dobu a žiadne nové požiadavky na poskytnutie informácií nedostala.

Vlani vo februári predstavila firma ambiciózny plán, podľa ktorého chcela vo štvrtom štvrťroku toho istého roku vyrábať 5000 sedanov Model 3 za týždeň.

Šéf spoločnosti Elon Musk vlani v júli uviedol, že je presvedčený, že v decembri firma vyrobí 20-tisíc týchto áut. Spoločnosť ich však nakoniec za celý minulý rok vyrobila celkom 2700, z toho 793 v poslednom decembrovom týždni.

FBI porovnáva vyhlásenie spoločnosti s jej výrobnou kapacitou v minulom roku. Zisťuje pritom, či firma vydávala nadhodnotené prognózy o produkcii vozidla, a pritom vedela, že nebude možné tento plán splniť. Agenti FBI si v súvislosti s vyšetrovaním predvolali aj niekoľko bývalých zamestnancov Tesly, píše WSJ. Úrad však zatiaľ informácie nekomentoval.

Hovorca Tesly v reakcii povedal, že firma o ťažkostiach so zvyšovaním výroby informovala transparentne. Ministerstvu spravodlivosti tiež skôr poskytla k tejto záležitosti viac podrobností a tvrdí, že k ničomu nebola nútená, ale že tieto informácie poskytuje dobrovoľne.

Tesla vykázala za tretí štvrťrok tohto roka čistý zisk 311,5 milióna dolárov (274,6 milióna eur), čo bol tretí štvrťročný zisk v pätnásťročnej histórii firmy. Tesla tiež znížila počet hodín potrebných na montáž Modelu 3 a od júla do septembra zmontovala 53 239 takýchto vozidiel, čo len nepatrne zaostáva za vytýčeným cieľom vyrábať 5000 áut týždenne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.