Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2018, 11:42

Rusko nemá dôvod zmraziť alebo znížiť produkciu ropy

Ruský minister energetiky povedal, že skupina producentov, členov aj nečlenov ropného kartelu si potrebuje počkať na to, či sa v novembri objavia problémy, kým rozhodne o akýchkoľvek ďalších spoločných krokoch.

Rusko nemá dôvod zmraziť alebo znížiť produkciu ropy
Zdroj: Reuters

Rusko nemá dôvod zmraziť alebo znížiť úroveň svojej produkcie ropy. Vyhlásil to v sobotu (27.10.) ruský minister energetiky Alexander Novak, podľa ktorého existujú riziká, že globálne ropné trhy by mohli čeliť deficitu dodávok.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pod vedením Saudskej Arábie a ďalší veľkí producenti, nečlenovia kartelu na čele s Ruskom, sa v júni dohodli na zvýšení dodávok ropy na trhy. Ale OPEC minulý týždeň naznačila, že bude možno musieť znova znížiť produkciu, keďže globálne zásoby ropy v skladoch rastú.

Novak na otázku novinárov, či je potrebné zmraziť produkciu ropy na súčasných úrovniach alebo dokonca ju znížiť, povedal:

"Zatiaľ na to neexistujú žiadne podklady alebo dôvody. Práve naopak, ako vidíte, aktuálne existujú riziká nedostatku ropy."

USA sa totiž od 4. novembra chystajú zaviesť sankcie proti Iránu, ktorý je významným exportérom ropy v rámci OPEC.

Novak dodal, že skupina producentov, členov aj nečlenov ropného kartelu si potrebuje počkať na to, či sa v novembri objavia problémy, kým rozhodne o akýchkoľvek ďalších spoločných krokoch.

OPEC a jeho spojenci plánujú spoločné stretnutie o ťažobných kvótach v decembri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.