Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2018, 18:00

Trump hrá obchodnú vojnu ako videohru. Agresívne útoky na Čínu môže využiť k znovuzvoleniu, tvrdí analytik

  • V HNtelevízii sme sa rozprávali s analytikom J&T Banky Stanislavom Pánisom.
  • Čínska ekonomika spomalila, stráca svoju paru?
  • Môže prísť z Číny kríza?
  • Do kedy bude obchodná vojna trvať?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Posledné čísla z Číny ukázali spomalenie čínskej ekonomiky. Čakalo sa, že Čínska ekonomika bude spomaľovať dynamiku svojho rastu, tvrdí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Príčiny poklesu sú vo vnútri Číny. Hlavný dôvod spomalenia čínskej ekonomiky je potrebné hľadať v znížení objemu infraštruktúrnych investícii, dodal Pánis. 

Finančná kríza však podľa analytika z Číny zatiaľ nehrozí. "Svetová ekonomika má solídny rast. V budúcom roku sa trošku zvoľní. Stále ale nevidím na obzore žiadnu hroziacu veľkú krízu, ktorá by mohla prísť z Číny alebo USA. Celkovo je globálny makroobraz priaznivý, aj keď nie tak priaznivý, ako bol pred rokom," vysvetľuje Pánis.   

Náznaky zmierenia obchodnej vojny medzi Čínou a USA podľa analytika nevidieť. Aj jedna aj druhá strana povedala, že nevidí posun. Nemôžeme preto ani na najbližšom stretnutí amerického prezidenta a čínskeho lídra očakávať výraznejší posun. 

O chvíľu tu bude polovica volebného obdobia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Začne sa pripravovať agresívnymi útokmi, možnože aj na Čínu, na znovuzvolenie v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. "Mam pocit, akoby Trump hral obchodnú vojnu ako nejakú videohru. Má pocit, že ma navrch nad Čínou," uzavrel Pánis.      

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.