Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2018, 22:25 Aktualizované dňa 02.11.2018 o 07:36

Apple čakajú problémy. Keď firma ukázala výsledky, akcie padli

Predaj telefónov iPhone zaostal za očakávaním.

Apple čakajú problémy. Keď firma ukázala výsledky, akcie padli
Zdroj: Jan Matura, Mobil.iDNES.cz

Americká technologická spoločnosť Apple zvýšila vo štvrtom finančnom štvrťroku čistý zisk medziročne o 32 percent na 14,125 miliardy dolárov (12,4 miliardy eur). Odbyt jej telefónov iPhone však zaostal za očakávaním.

Firma navyše varovala, že očakávania by nemuseli splniť ani jej celkové tržby v novom štvrťroku, ktorý zahŕňa kľúčovú vianočnú sezónu. Akcie podniku po zverejnení výsledkov strácali viac ako štyri percentá.

​Firma vo štvrtom finančnom štvrťroku, ktorý sa skončil 30. septembra, predala zhruba 46,9 milióna telefónov iPhone v porovnaní s 46,7 milióna pred rokom. Analytici pritom štvrťročný predaj odhadovali na 47,5 milióna.

Priemerná predajná cena týchto prístrojov však stúpla na 793 dolárov (695 eur), takže výrazne prekonala očakávania.

Celkové tržby spoločnosti sa v štvrťroku medziročne zvýšili takmer o pätinu na 62,9 miliardy dolárov. V terajšom štvrťroku očakáva Apple tržby 89 až 93 miliárd dolárov, priemerný odhad analytikov bol pritom na úrovni 93 miliárd dolárov, upozornila agentúra Reuters.

Apple je najhodnotnejšou technologickou spoločnosťou na svete. V celom uplynulom finančnom roku zvýšila firma čistý zisk zhruba o 23 percent na 59,5 miliardy dolárov. Jej tržby stúpli o 16 percent na 265,6 miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.