Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2018, 12:19

V Rusku sa ťaží najviac ropy za posledných 30 rokov

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo ruské ministerstvo energetiky.

V Rusku sa ťaží najviac ropy za posledných 30 rokov
Zdroj: Reuters

Ťažba ropy v Rusku sa v októbri zvýšila na 11,41 milióna barelov denne, čo je maximum za 30 rokov. K rastu prispeli hlavne veľké ropné firmy, ako je Rosnefť a Lukoil.

Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo ruské ministerstvo energetiky. V septembri ťažba predstavovala 11,36 milióna barelov denne.

V tonách sa ťažba zvýšila na 48,262 milióna zo 46,478 milióna ton v septembri. Vývoz cez ropovody vzrástol o 5,8 percenta na 4,526 milióna barelov denne.

Ťažba ropy v Rusku je tak teraz o 460 tisíc barelov denne vyššia, než koľko krajine stanovuje dohoda o obmedzení ťažby dojednaná v decembri 2016 s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

V tej sa Rusko zaviazalo k ťažbe 10,947 milióna barelov denne. Tento rok v júni sa účastníci dohody zhodli, že budú plniť svoj záväzok na 100 percent, keď predtým ťažili výrazne menej. K zvýšeniu ťažby ich prinútili vysoké ceny ropy kvôli očakávaným nižším dodávkam po zavedení sankcií voči Iránu. 

OPEC podľa prieskumu agentúry Reuters v októbri zvýšil ťažbu na maximum od roku 2016. Rast ťažby v Spojených arabských emirátoch a v Líbyi prekonal pokles dodávok z Iránu kvôli blížiacim sa americkým sankciám.

Ťažba Rosneftu sa minulý mesiac zvýšila proti septembru o pol percenta na štyri milióny barelov denne.

Rosnefť, ktorá je podľa objemu produkcie najväčším verejne obchodovaným ťažiarom ropy na svete, plánuje pozvoľna zvyšovať ťažbu ropy zo svojich nových polí. Ruská ropná dvojka Lukoil ťažbu v októbri zvýšila o 0,3 percenta na 1,68 milióna barelov denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.