Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2018, 14:43

V Taliansku poničil orkán "husľový les". Obnova potrvá 200 rokov

Les v talianskych Dolomitoch je cenný vďaka svojim smrekom a jedliam, ktorých drevo je zvlášť vhodné pre výrobu hudobných nástrojov.

V Taliansku poničil orkán "husľový les". Obnova potrvá 200 rokov
Zdroj: Pixabay

Prudké búrky v Taliansku negatívne ovplyvnia výrobu huslí. Orkán a prudké zrážky zničili aj značnú časť "husľového lesa" v rezervácii Paneveggio, odkiaľ pochádza drevo na výrobu hudobných nástrojov, informovala dnes agentúra APA.

Les pri obci San Martino di Castrozza v talianskych Dolomitoch je cenný vďaka svojim smrekom a jedliam, ktorých drevo je zvlášť vhodné pre výrobu hudobných nástrojov.

Takzvaný "husľový les" sa rozkladá na ploche 2700 hektárov. Prevažne smrekový les je najväčším súvislým lesom v talianskych Alpách a leží v nadmorskej výške od 1500 do 2000 metrov. "Pätina lesa už neexistuje. Stovky hektárov lesa boli zničené," cituje dnes denník La Repubblica lesníka Paola Kovaca.

"Zrážky rozmočili pôdu. Vietor o rýchlosti 200 kilometrov za hodinu zničil celé časti lesa," zdôraznil Kovac. Škody sú podľa neho obrovské. "Aby sme opäť získali cenné drevo, ktoré sa hodí na výrobu nástrojov, budeme musieť čakať dve stáročia. Za 40 rokov snáď budeme mať mladý les," verí Kovac.

Benátčania skôr používali drevo z miestneho lesa na stavbu lodí. Slávnym sa les stal v období renesancie, kedy sa tunajšie stromy začali používať na výrobu huslí. V 17. storočí oblasť navštívil aj slávny výrobcovia huslí Antonio Stradivari z Cremony, aby si tu zaobstaral najlepšie kmene.

Búrka si v Taliansku od pondelka vyžiadali najmenej 17 obetí. Medzi najviac postihnuté oblasti patria alpské regióny, ako je severotalianska provincia Belluno, kde sú mnohí ľudia už niekoľko dní bez elektriny a niektoré obce sú pre zosuvy pôdy odrezané do sveta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.