Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2018, 22:47

Trump otáča. Chce dohodu s Pekingom

Plánované stretnutie skupiny G20 na konci novembra nabralo po vyhláseniach Donalda Trumpa na dôležitosti. V Buenos Aires sa bude rokovať o možnom ukončení obchodného konfliktu.

Donald Trump opäť tweetoval. Oznámil, že so svojím čínskym kolegom Si Ťin-pchingom absolvoval „dlhý a veľmi dobrý“ telefonát, ktorého výsledkom by mohlo byť urovnanie jedného z najväčších obchodných konfliktov v dejinách našej spoločnosti.

Išlo o prvý zverejnený telefonát po šiestich mesiacoch. Obe strany v ňom uviedli konštruktívne riešenia v otázkach Severnej Kórey či obchodu.

Číňania tiež tvrdia, že Trump podporil častejšiu komunikáciu medzi oboma štátmi. Americký prezident zároveň požiadal predstaviteľov svojej administratívy, aby začali pripravovať návrh potenciálnych podmienok dohody.

Ďalšie podrobnosti však ani jedna zo strán nekonkretizovala. Jeden zo zdrojov pre Bloomberg uviedol, že hlavným sporným bodom, ktorý je prekážkou dosiahnutia dohody, je ochrana duševného vlastníctva. Trumpova administratíva v tejto otázke nie je ochotná ustúpiť.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie o tom, že obchodné vzťahy by sa mali skutočne zlepšiť.

„V súčasnosti je americký prezident nútený zmeniť rétoriku, keďže americké podniky začínajú pociťovať dosah obchodného konfliktu, a to prostredníctvom vyšších cien a nižších ziskových marží,“ uviedla možný dôvod zmeny smerovania Eva Mahdalová zo spoločnosti Finlord.

Bez problémov však nie je ani Čína, kde sa podľa posled

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.