Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2018, 08:34

Ceny ropy klesli, môže za to výnimka USA z protiiránskych sankcií

Spojené štáty udelili niektorým krajinám výnimku na dovoz iránskej ropy.

Ceny ropy klesli, môže za to výnimka USA z protiiránskych sankcií
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v pondelok klesli, napriek tomu, že do platnosti vstúpili rozsiahle sankcie USA voči Iránu, ktoré zahrňujú aj vývoz tejto suroviny.

Trhy však s tým už niekoľko mesiacov počítali a navyše, rozsah sankcií voči Iránu sa čiastočne zmiernil, keď Washington niektorým krajinám udelil výnimku na dovoz iránskej ropy.

Druhé kolo sankcií USA voči Iránu vstúpilo do platnosti práve v pondelok, pričom podľa Washingtonu ide o "dosiaľ najtvrdšie" hospodárske sankcie voči blízkovýchodnej krajine. Prvá vlna sankcií vstúpila do platnosti začiatkom augusta a zahrňovala automobilový priemysel, obchody so zlatom a s ďalšími kovmi.

Spojené štáty si od druhého, tvrdšieho kola sankcií sľubujú, že Irán tak prinútia opätovne začať rokovať o tzv. jadrovej dohode, ktorú v roku 2015 Teherán uzatvoril so šiestimi veľmocami, a pristúpiť na prísnejšie podmienky. Irán zasa obviňuje americkú vládu, že ho chce zraziť ekonomicky na kolená a vyvolať tak zmenu režimu.

Od tohto pondelka chce Washington zároveň trestať všetky firmy, ktoré nebudú rešpektovať americké sankcie voči Iránu. USA chcú postihovať aj krajiny, ktoré neprestanú dovážať iránsku ropu.

Dočasnú výnimku z takýchto sankcií dostane podľa piatkových informácií (2.11.) Washingtonu osem dovozcov. Tých síce USA nemenovali, mali by sa ale medzi nimi nachádzať Čína, India, Južná Kórea a Turecko.

  1. Okrem týchto krajín ďalšími veľkými dovozcami sú ešte Taliansko, Spojené arabské emiráty a Japonsko. Občas ropu z Iránu dováža aj Taiwan a nie je vylúčené, že by sa dočasná výnimka mohla týkať aj tohto dovozcu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári klesla do 7.40 h SEČ o 22 centov na 72,61 USD (63,60 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy s decembrovým kontraktom dosiahla 62,84 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 30 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.