Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2018, 09:27

Čína chce viac otvárať trh zahraničným investorom. Plánuje znižovať clá na dovoz

Konkrétne návrhy na zníženie napätia v obchodných vzťahoch však prezident Si Ťin-pching neupresnil.

Čína chce viac otvárať trh zahraničným investorom. Plánuje znižovať clá na dovoz
Zdroj: Reuters

Čínsky prezident dnes v prejave na slávnostnom začatí dovozného veľtrhu China International Import Expo (CIIE) sľúbil ďalšie znižovanie dovozných ciel a otváranie čínskeho trhu zahraničným investorom.

"Hospodárska globalizácia je nezvratný trend dejín," povedal Si Ťin-pching a v narážke na ochranársku politiku presadzovanú americkým prezidentom Donaldom Trumpom odsúdil "zákon džungle". Konkrétne návrhy na zníženie napätia v obchodných vzťahoch však neupresnil.

Aj napriek uisteniu, že Čína myslí otvorenie svojho trhu vážne, zmienil Si skôr vágne, že Peking plánuje zvýšenie dovozu a domácej spotreby a odstraňovanie obchodných bariér spolu s lepšou ochranou autorských práv.

Predpokladá však po novom, že Čína v nasledujúcich 15 rokoch dovezie tovar v hodnote 30 biliónov dolárov a služby za desať biliónov dolárov. Ešte vlani odhadoval objem dovážaného tovaru len na 24 biliónov dolárov.

Veľtrhu CIIE s podtitulom "Nová éra, spoločná budúcnosť" sa podľa organizátorov zúčastňuje cez 130 krajín, 80 z nich sa predstavuje národnými pavilónmi. Český prezident Miloš Zeman, ktorý je na návšteve Číny, dnes čínskeho prezidenta previedol českou expozíciou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.