Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 00:00

Donald Trump hrá o podporu pre svoje zmeny

Kongresové voľby v polovici prezidentského obdobia načrtnú smerovanie americkej politiky.

Donald Trump hrá o podporu pre svoje zmeny
Zdroj: Reuters

Američania dnes rozhodujú o novom zložení Kongresu. Voľby sa nesú v duchu republikánskych tém, ako sú imigrácia či automatické právo na občianstvo po narodení na území USA. Už tradične sa však „midterm“ voľby do Senátu a Snemovne konajú v polovici funkčného obdobia prezidenta, a tak sa chápu aj ako vysvedčenie alebo referendum o doterajšom pôsobení Donalda Trumpa v Bielom dome. Podľa predvolebných referencií hrozí Trumpovi osud Baracka Obamu z roku 2014, keď v Kapitole stratil podporu väčšiny zástupcov. V takomto prípade by aj Trump v najbližších dvoch rokoch ťažšie presadzoval svoje rozhodnutia.


Prečo sú terajšie midterm voľby dôležité?
Vo voľbách pôjde o pomyselné referendum o tom, aký úspešný je Donald Trump. „Ak výrazne uspejú demokrati, tak to bude znamenať, že značná časť americkej verejnosti nie je s Donaldom Trumpom spokojná. Môže to byť preňho výrazné varovanie pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v roku 2020,“ hovorí Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Czech Fund. Okrem toho by to americkému prezidentovi skomplikovalo úradovanie aj v druhej polovici aktuálneho volebného obdobia. „Ak by demokrati získali v Snemovni reprezen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.