Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 00:00

V USA sa hovorí o obnove ústavnosti

Úspech v amerických „midterm“ voľbách oslavujú demokrati, ktorí chcú nové pozície využiť. Trumpovo predvolebné heslo "Amerika na prvom mieste" dostalo tvrdú ranu.

V USA sa hovorí o obnove ústavnosti
Zdroj: Getty Images

Kongresové voľby boli referendom o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Doslova. Dve tretiny voličov podľa exit pollu, ktorý zverejnila CNN, povedali, že ich hlas bol o Trumpovi a vo veľkej časti proti súčasnému prezidentovi. Z prieskumu, ktorý organizovala agentúra AP, zase vyplýva, že 56 percent opýtaných si myslí, že ich krajina je na zlej ceste a neschvaľujú kroky Trumpovej administratívy. Exit poll CNN ukázal, že až 41 percent voličov označilo za hlavný problém krajiny zdravotníctvo a len 23 percent imigráciu, ktorú Trump pred voľbami tlačil ako hlavnú tému.

Komplikácie pre oslavujúceho Trumpa

Trumpovi republikáni si síce udržali väčšinu v Senáte, Snemovňu reprezentantov však po ôsmich rokoch ovládli demokrati. Tí už deklarovali, že sa pustia do riadneho vyšetrovania napojenia Ruska na Trumpov štáb. Podľa informácií NBS News budú žiadať aj Trumpove daňové priznania. „Naučí sa, že nestojí nad zákonom,“ povedal pre CNN demokratický zástupca Jerrold Nadler.


Demokratickí politici a americké mienkotvorné médiá hovoria o návrate ústavnosti a obnovení systému. „Po dvoch rokoch temnoty majú demo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.