Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2018, 09:20

Náhrada za Muska. Do čela správnej rady Tesly sa postaví žena

Denholmová doteraz pracovala ako finančná riaditeľka najväčšej austrálskej telekomunikačnej firmy Telstra.

Náhrada za Muska. Do čela správnej rady Tesly sa postaví žena
Zdroj: Reuters

V čele automobilky Tesla nahradí jej doterajšieho šéfa a zakladateľa ako nová predsedníčka správnej rady Robyn Denholmová. Americký výrobca elektromobilov to uviedol vo svojom dnešnom oznámení. Elon Musk sa funkcie vzdal minulý mesiac kvôli vyšetrovaniu finančnými dozornými orgánmi.

O problémoch spoločnosti Tesla sme sa rozprávali s analytikom Revue priemyslu Martinom Jesným:

​Tesla uviedla, že Denholmová, ktorá doteraz pracovala ako finančná riaditeľka najväčšej austrálskej telekomunikačnej firmy Telstra a šéfovala jej oddeleniu stratégie, bude na čele rady na plný pracovný úväzok. V rade Tesly zasadá od augusta 2014.

Musk v auguste prekvapil finančné trhy, keď na svojom Twitterovom účte napísal, že uvažuje o prevzatí Teslu a stiahnutie jej akcií z verejného obchodovania.

Dodal, že má pre svoj zámer zabezpečené financovanie a že by za akcie podniku ponúkol sumu výrazne prevyšujúce ich vtedajšiu trhovú hodnotu. Neskôr však uviedol, že s potenciálnymi investormi stále rokuje a že žiadna dohoda zatiaľ uzavretá nebola.

Burzová komisia následne podala žalobu, v ktorej uviedla, že výrok o prevzatie Tesly a stiahnutie akcií z burzy nemal reálny základ, bol nepravdivý a zavádzajúci, viedol k chaosu na akciovom trhu a poškodil investorov. Krátko potom sa však komisia s Teslou a Muskom dohodla na urovnaní obvinenia.

Tesla a Musk podľa dohody každý zaplatí 20 miliónov dolárov a Musk musí aspoň na tri roky odstúpiť z funkcie predsedu správnej rady podniku. Môže však zostať generálnym riaditeľom Tesly.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.