Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2018, 00:00

Generálny riaditeľ Imperial Tobacco pre HN: Štát na fajčení prichádza o milióny

Rozdiely v úrovni zdanenia tabakových výrobkov hrajú do karát pašerákom a mafii, hovorí v rozhovore pre HN Aleš Struminský, generálny riaditeľ spoločnosti Imperial Tobacco pre strednú Európu.

Generálny riaditeľ Imperial Tobacco pre HN: Štát na fajčení prichádza o milióny
Zdroj: ARCHÍV IMPERIAL TOBACCO

Kto je Aleš Struminský?
Aleš Struminský vyštudoval právo na Karlovej Univerzite v Prahe a ekonómiu na Univerzite Pardubice. Momentálne žije v Prahe a je generálnym riaditeľom spoločnosti Imperial Tobacco pre strednú a východnú Európu. V súčasnosti riadi deväť krajín – Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko a tiež Ukrajinu, Azerbajdžan, Arménsko, Gruzínsko a Moldavsko. Za 16 rokov svojej pôsobnosti v skupine Imperial Tobacco pôsobil tiež v Španielsku a Portugalsku. Imperial Tobacco je výrobcom tabakových výrobkov pod značkou Davidoff, West, Gauloises, P&S, Drum, Golden Virginia a ďalších.

V poslednom čase začali ľudia prechádzať z cigariet na alternatívne tabakové výrobky. Stojí za tým zdravý životný štýl, keď chce človek fajčenie obmedziť, avšak nechce s ním úplne prestať?
Áno, presne tak. Ľudia sa viac zaujímajú o svoje zdravie a hľadajú menej škodlivé alternatívy fajčenia. A nie je to iba otázka Slovenska. Aj tá jedna miliarda dospelých fajčiarov na svete bude v budúcnosti hľadať zdravšie alternatívy.

Slováci obľubujú z alternatív najmä bezdymové výrobky?
To presne neviem. Trh sa vyvíja veľmi rýchlo a tieto výrobky sú novým fenoménom. Napríklad v Česku predstavujú bezdymové výrobky štyri percentá spotreby zo všetkých tabakových výrobkov. Neprekvapilo by ma, keby okolo tohto čísla oscilovali aj Slováci. Už z tohto čísla sa dá vypočítať, o koľko prichádza Slovensko kvôli zlému nastaveniu dane. Za každé percento trhového podielu bezdymových výrobkov je to päť miliónov eur, o ktoré štát vyberie menej na spotrebnej dani v porovnaní s klasickými cigaretami. Na rozdiel od Česka, kde sú tieto informácie k dispozícii, na Slovensku to tak nie je. Ministerstvo financií ich nezverejňuje, pretože na trhu je iba jeden hráč, ktorý vyrába bezdymové produkty (Philip Morris, pozn. red.).


Takže pri zdaňovaní klasických a alternatívnych cigariet sú badateľné rozdiely?
Čo sa týka toho zahrievaného tabaku, ten je zdanený štyrikrát menej než klasická cigareta. Je zdanený ako tabak na ručné zhotovovanie cigariet, čiže podľa hmotnosti. Pri zariadeniach, ktoré vidíme aj na Slovensku, je však zdanenie podľa váhy nezmyslom.

Aké riešenie by ste v tomto smere navrhovali?
Váha tabaku je pri zariadení IQOS zanedbateľná a touto štruktúrou zdanenia prichádza Slovensko o peniaze. Tu by sa to malo zdaniť na kusy, podobne ako pri klasických cigaretách. Štát tu má veľké rezervy a mohol by získať oveľa viac peňazí.

Je v poriadku, že sa v televízii vysielajú reklamy na IQOS?
Slovenský zákon o reklame zakazuje reklamu tabakových výrobkov a to, čo momentálne vidíme na Slovensku, nie je v poriadku. Tu by sa mali striktne aplikovať pravidlá zákona o reklame. Podľa neho je povolená reklama iba v mieste predaja, ale pokiaľ ide o marketingovú podporu zahrievaného tabaku, tá je momentálne takmer bezbrehá. To nie je dobré z hľadiska ochrany nefajčiarov. Na Slovensku je napríklad tolerované užívanie zahrievaného tabaku aj na miestach, kde je fajčenie zakázané, a to tiež nie je správne.

Prečo na IQOS nie sú obrázkové varovania ako na klasických cigaretách?
Európska smernica požaduje obrázkové varovania na cigaretách a na tabaku. Z tohto dôvodu na týchto bezdymových výrobkoch zatiaľ nie sú obrázkové varovania. Ale legislatíva sa stále modifikuje a dá sa očakávať, že bude sprísnená aj v tomto smere.

Od mája budúceho roka by malo začať platiť nové nariadenie Európskej únie týkajúce sa vysledovateľnosti cigariet. Čo sa od neho očakáva?
Európska komisia sa domnieva, že systém sledovateľnosti a dohľadateľnosti tabakových výrobko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.