Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2018, 00:00

Rast ekonomiky bude viac ťahať export

Podľa Európskej komisie sa začne tempo hospodárskeho rozvoja spomaľovať po roku 2020.

Rast ekonomiky bude viac ťahať export
Zdroj: Reuters

Slovensko sa najbližšie dva roky bude môcť tešiť zo solídneho ekonomického rastu, no jeho štruktúra sa zmení. Kým v posledných rokoch tlačili HDP nahor najmä domáca spotreba a investície, v najbližšom období investície vystrieda export. Uvádza to Európska komisia vo svojej jesennej hospodárskej prognóze. Naša ekonomika by sa mala budúci rok posilniť o štyri percentá, čo je výrazne viac než európsky priemer stanovený na 2,2 percenta. V roku 2020 však vyvrcholí hospodársky cyklus a Európa aj Slovensko musia počítať s postupným útlmom rastu. Podľa analytikov sa však musí ekonomika len aklimatizovať na súčasný vývoj a rast by sa mal potom opäť oživiť.

„Z nášho pohľadu by spomalenie nemalo mať dlhú životnosť. Ekonomika má aktuálne viacero silných podporných faktorov, medzi ktoré patria nízke deficity v prevažnej väčšine ekonomík, zdravie bánk, kto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.