Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2018, 00:00

Grécki dôchodcovia si chcú užívať kráľovský život. Sťahujú sa do najchudobnejšej krajiny EÚ

  • Od začiatku gréckej dlhovej krízy znížil štát tamojším seniorom dôchodky najmenej dvadsaťkrát.
  • Časť penzistov teraz rieši obavy z ďalšieho škrtania, preto sa rozhodli emigrovať.
  • Jednou z najpopulárnejších destinácií sa v tejto súvislosti stáva severný sused Grécka - Bulharsko. Zaznievajú aj slová o kráľovskom živote.
Grécki dôchodcovia si chcú užívať kráľovský život. Sťahujú sa do najchudobnejšej krajiny EÚ
Zdroj: Reuters

Grécko, obľúbený cieľ seniorov z rôznych štátov Európskej únie, čelí odlivu vlastných ľudí vyššieho veku. Tí podľa agentúry Bloomberg často končia v Bulharsku, jedinom severnom susedovi krajiny, ktorý je členom EÚ.

"Samozrejme sa človek musí aklimatizovať na nové prostredie a nevída sa s väčšinou priateľov," citoval Bloomberg 75-ročného Georga, ktorý si z obáv z gréckeho finančného úradu neprial zverejniť svoje priezvisko. "Ale s tým, koľko mám peňazí, môžem veľa cestovať - ​​aj do Grécka," dodal.

​George dal do prenájmu svoj dom v Solúne a presťahoval sa do hlavného mesta Bulharska, do Sofie.

Jeho dôchodok je na úrovni 800 eur mesačne. O tom, či sa bude ďalej znižovať, sa rozhodne na konci novembra, kedy vláda predstaví konečný finančný plán na rok 2019. Podľa informácií agentúry Reuters sa však bude snažiť vyhnúť opatreniam, ktoré by sa dotkli dôchodkov.

Podľa dát Eurostatu má Bulharsko najnižšie životné náklady v EÚ. Oproti Grécku je tam lacnejších veľa vecí - príkladom môžu byť telefónne tarify, ktoré stoja polovicu, či lístky na metro približne o 40 percent lacnejšie. 

Bulharsko je najchudobnejšou krajinou EÚ, hrubý domáci produkt na obyvateľa krajiny nedosahuje ani polovicu priemeru EÚ.

"Celkovo tu žijem tak za 30 percent toho, koľko by som utratil v Grécku," tvrdil George. "A to hovoríme len o veľkých mestách. Na dedine by to bolo ešte za menej."

Bulharsko sa plánuje od júna 2019 zapojiť do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov (ERM II). Do neho musia byť meny všetkých krajín, ktoré plánujú prijať euro, zahrnuté aspoň na dva roky.

Vstup Bulharska do eurozóny by mohol zapríčiniť nárast cien, ktorý však gréckych dôchodcov zatiaľ zjavne nedesí. V tomto roku tiež bulharská ekonomika dosiahla najvyššiu inflácie za posledných päť rokov, 3,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.