Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2018, 20:48

USA nechcú studenú vojnu s Čínou, žiadajú podporu pre iránske sankcie

Čína varuje, že pokračovanie aktuálneho konfliktu by poškodilo obe strany.

USA nechcú studenú vojnu s Čínou, žiadajú podporu pre iránske sankcie
Zdroj: Reuters

Čínsky štátny tajomník Jang Ťie-čch' sa domnieva, že obchodné spory so Spojenými štátmi môže vyriešiť dialóg. Na spoločnej tlačovej konferencii s americkým ministrom zahraničia Mikom Pompeom varoval, že pokračovanie aktuálneho konfliktu by v konečnom dôsledku poškodilo obe strany.

Pompeo uviedol, že si neželá "studenú vojnu" s Čínou a okrem iného vyzval k spolupráci ohľadom sankcií voči Iránu, ktoré Washington tento týždeň obnovil.

Popredný čínsky predstaviteľ pre zahraničnú politiku Jang zdôraznil, že Peking je odhodlaný s Washingtonom spolupracovať v priateľskom duchu. Dúfa, že obe strany v prípade obchodu "onedlho" nájdu všestranne prijateľné riešenie, citovala ho agentúra Reuters.

Dohoda o jadrovom programe Teheránu, od ktorej USA tento rok odstúpili, však podľa Janga musí byť naďalej dodržiavaná

.

"Dúfame, že v tomto smere budeme môcť spolupracovať s čínskou vládou a čínskymi energetickými spoločnosťami," povedal zase o obnovených sankciách voči Iránu Pompeo.

"Znížiť na nulu zisky Iránu z vývozu ropy je kľúčovým prvkom tohto snaženia a dnes sme tento bod preberali," dodal.

Ďalšou témou stretnutia bola situácia na Kórejskom polostrove, ktorá je podľa Pompea jedným z hlavných problémov, v ktorom je spolupráca oboch veľmocí nevyhnutná.

Jang, ktorý je vedúcim predstaviteľom čínskej komunistickej strany pre zahraničnú politiku, na rokovaní opätovne potvrdil, že želaním Číny je vytvorenie denuklearizovaných zón.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.