Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 00:00

Škoda obeťou úspechu. Postaví novú továreň

Počet zákazníkov rastie, no výroba nestíha. Riešením je preto nafúknuť produkčné kapacity.

Škoda obeťou úspechu. Postaví novú továreň
Zdroj: Škoda

 Česká Škoda už nejaký rok zápasí s úspechom. Ten síce vedenie automobilky veľmi teší, no zároveň mu spôsobuje aj vrásky. Existujúce výrobné kapacity automobilky nestíhajú, nepomáha ani výroba v partnerských závodoch. Výrobca sa preto rozhodol vybudovať nový výrobný závod. Ak by tak neurobil, mohol by podľa vlastných slov prísť až o 200-tisíc zákazníkov. Horúcich kandidátov na víťaza ďalšej výrobnej fabriky je viac. Medzi nimi je napríklad niekoľko trhov východnej Európy a najväčšími favoritmi by mali byť Bulharsko a Turecko. „V súčasnosti analyzujeme niekoľko vhodných lokalít pre úplne nový výrobný závod mimo Českej republiky,“ potvrdila hovorkyňa automobilky pre Lidové noviny Kamila Biddle.

Krajiny, kde by mohla byť výroba
Automobilky sú v prípade zverejňovania zámerov svojich potenciálnych investícií opatrné. Je to pochopiteľné, keďže sa boja o vlastnú konkurencieschopnosť na trhu. Inak to nie je ani v prípade Škody, ktorá svoje zámery predčasne komentovať nechce. Domáci trh by o ďalšiu výrobu nemal byť bohatší. Dôvodom je nedostatok pracovnej sily. Zároveň na ňom výroba svoje produkčné možnosti vyčerpala a nepomáha ani v rámci koncernu v Rusku či Nemecku. V hre je stále tiež presun výroby novej generácie Superbu do nemeckého Emdenu a automobilka si musí poradiť aj s umiestnením avizovaných SUV modelov.


Podľa denníka Handelsblatt, ktorý sa odvoláva na zdroje z koncernu, by sa o inves

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.