Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 00:00

Producenti LNG plynu hlásia prudký rast

Trh so skvapalneným zemným plynom LNG získava silu na riešenie obchodných sporov.

Producenti LNG plynu hlásia prudký rast
Zdroj: Reuters

Skvapalnený zemný plyn už dávno nie je o niekoľkých málo mestských autobusoch s alternatívnym pohonom. Obchod s LNG totiž čoraz výraznejšie ovplyvňuje svetovú ekonomiku a počíta sa s ním ako so strategickou energetickou surovinou v 21. storočí. Najnovšie novú dohodu o dovoze LNG z USA podpísalo Poľsko, ktoré sa chce zbaviť závislosti od dodávok od ruského Gazpromu.

Prvé projekty s LNG sa objavili už v polovici 20. storočia, no až teraz prechádza tento trh najväčšími zmenami spomedzi všetkých pododvetví v oblasti výroby a obchodu s energetickými surovinami. Čo sa týka produkcie, najviac nových projektov výroby LNG sa pripravuje v krajinách veľkej štvorky – USA, Austrálii, Katare a v Rusku.

Silná konkurencia na strane ponuky núti predajcov byť maximálne pružnými. To, čo je nemysliteľné na trhu s „klasickým“ zemným plynom, sa stáva realitou v prípade LNG: uzatvárajú sa krátkodobé zmluvy, objemy predajov v zmluvách sa znižujú, často dochádza k zrušeniu „des

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.