Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 00:00

Ruské firmy čoraz viac zvažujú Slovensko ako atraktívnu lokalitu

V tomto roku zaznamenávame významnú aktiváciu malých a stredných podnikov na oboch stranách, tvrdí pre HN Jekaterina Beljakovová, obchodná zástupkyňa Ruskej federácie na Slovensku.

Ruské firmy čoraz viac zvažujú Slovensko ako atraktívnu lokalitu
Zdroj: Reuters

Je vo vývoji obchodných vzťahov medzi Ruskou federáciou a Slovenskom vidno stúpajúcu tendenciu?
V posledných rokoch prešli rusko-slovenské obchodné a ekonomické vzťahy vážnymi skúškami. Politická konjunktúra a kontraproduktívna politika sankcií majú na ne negatívny vplyv. Viedlo to k takmer dvojnásobnému poklesu vzájomného obchodu v rokoch 2013 až 2016. Vlani sme sa však začali vracať k predchádzajúcemu trendu a odvtedy zaznamenávame stabilný rast.

Môžete uviesť aj konkrétne čísla?
Podľa ruskej štatistiky v januári až auguste tohto roka objem vzájomného obchodu vzrástol o 10,9 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Dosiahol 3,74 miliardy dolárov s pozitívnym saldom pre Rusko. Rastú aj indikátory a investičná spolupráca. V absolútnom vyjadrení sú investície pomerne skromné, odhadujú sa na niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Došlo v uplynulých mesiacoch k nejakým zaujímavým investíciám na jednej alebo druhej strane?
Áno, ide predovšetkým o investície do špičkových odvetví priemyslu. Snažíme sa o rozvoj priemyselnej spolupráce. Nemôžem pomenovať konkrétne spoločnosti, ale tento a budúci rok by sa slovenské investície mali realizovať pri výrobe organických hnojív či energetických zariadení. Ruské investície budú zase smerovať do výroby elektrotechniky alebo inovatívnych stavebných materiálov.


Ktoré sektory sú pre náš vzájomný biznis najdôležitejšie?
Rovnako ako predtým má strategický význam zachovanie indikátorov v oblasti dodávok ropy a zemného plynu, ktoré určia dynamiku vzájomného obchodu v blízkej budúcnosti. Mimochodom, Slovensko bolo jednou z prvých európskych krajín, do ktorých sme začali dodávať zemný plyn na domácu spotrebu. Stalo sa tak v roku 1967. Vlani sa objem ruského energetického vývozu do vašej krajiny zvýšil o viac ako 50 percent. Rast zaznamenávame aj v tomto roku.

Považujete Slovensko za dôležitého partnera v oblasti energetiky?
Jednoznačne áno. Naše partnerstvo v oblasti dodávok energie do krajín západnej Európy má dlhú históriu. Píše sa od roku 1972. Prostredníctvom plynovodu Bratstvo na trase Urengoj – Pomary – Užhorod sa cez Slovensko jedna tretina ruského plynu dodáva do Európy. Ďalšou dôležitou oblasťou našej spolupráce je jadrová energia. Všetky prevádz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.