Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 00:00

Ruské firmy čoraz viac zvažujú Slovensko ako atraktívnu lokalitu

V tomto roku zaznamenávame významnú aktiváciu malých a stredných podnikov na oboch stranách, tvrdí pre HN Jekaterina Beljakovová, obchodná zástupkyňa Ruskej federácie na Slovensku.

Ruské firmy čoraz viac zvažujú Slovensko ako atraktívnu lokalitu
Zdroj: Reuters

Je vo vývoji obchodných vzťahov medzi Ruskou federáciou a Slovenskom vidno stúpajúcu tendenciu?
V posledných rokoch prešli rusko-slovenské obchodné a ekonomické vzťahy vážnymi skúškami. Politická konjunktúra a kontraproduktívna politika sankcií majú na ne negatívny vplyv. Viedlo to k takmer dvojnásobnému poklesu vzájomného obchodu v rokoch 2013 až 2016. Vlani sme sa však začali vracať k predchádzajúcemu trendu a odvtedy zaznamenávame stabilný rast.

Môžete uviesť aj konkrétne čísla?
Podľa ruskej štatistiky v januári až auguste tohto roka objem vzájomného obchodu vzrástol o 10,9 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Dosiahol 3,74 miliardy dolárov s pozitívnym saldom pre Rusko. Rastú aj indikátory a investičná spolupráca. V absolútnom vyjadrení sú investície pomerne skromné, odhadujú sa na niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Došlo v uplynulých mesiacoch k nejakým zaujímavým investíciám na jednej alebo druhej strane?
Áno, ide predovšetkým o investície do špičkových odvetví priem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.