Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 18:05 Aktualizované dňa 13.11.2018 o 19:22

Vyjednávači dosiahli dohodu o brexite. Sporný bod hraníc vyriešili

Britská premiérka Theresa Mayová bude dohodu o brexite prezentovať svojmu kabinetu v stredu. 

Vyjednávači dosiahli dohodu o brexite. Sporný bod hraníc vyriešili
Zdroj: Reuters

Britská vláda dnes potvrdila, že vyjednávači Británie a Európskej únie dosiahli predbežnú dohodu o podmienkach odchodu krajiny z európskeho bloku.

Kabinet má o dokumente rokovať v stredu o 15:00 a "rozhodne o ďalších krokoch". Ministri budú mať text k dispozícii ešte predtým, uviedol úrad premiérky Theresy Mayovej vo vyhlásení.

Hovorca tímu vyjednávačov EÚ nechcel technickú zhodu nad textom dohody komentovať a odkázal na pravidelnú stredajšiu tlačovú konferenciu Európskej komisie.

V stredu je v Bruseli na 15:00 zvolané rokovanie veľvyslancov 27 krajín EÚ - teda bez Británie.

Britské médiá zdôrazňujú, že ďalší osud brexitovej dohody je teraz predovšetkým v rukách britskej vlády, ktorá ale nie je v tejto otázke jednotná. Podľa bulvárneho denníka The Sun si premiérka Mayová bude dnes večer pozývať jednotlivých ministrov a bude sa pokúšať získať ich na svoju stranu.

BBC uvádza, že dokument má zhruba 600 strán a iba niekoľko stránok má sprievodná politická deklarácia.

Pokiaľ bude britská vláda s textom dohody súhlasiť, mali by ho veľmi rýchlo dostať aj zástupcovia vlád ostatných 27 krajín Európskej únie.

Nasledovať by potom v rýchlom slede mali potrebné prípravné rokovania, vrátane mimoriadne zvolanej Rady pre všeobecné záležitosti, zrejme na začiatku budúceho týždňa.

Cieľom totiž je - aspoň tak sa o tom v minulých dňoch v Bruseli uvažovalo - zvolať mimoriadnu schôdzku šéfov štátov a vlád dvadsiatich siedmich krajín, ktorá by z únijnej strany text potvrdila, ešte do konca novembra. Časť premiérov a prezidentov krajín EÚ totiž následne zamieri na samit G20, ktorý sa 30. novembra a 1. decembra koná v Argentíne.

Riadny summit EÚ, ktorý by bol najneskorší moment pre potvrdenie dohodnutej rozvodovej zmluvy, už je zvolaný na 13. a 14. decembra s nabitým programom.

Spoločne s textom dohody o britskom odchode by mal samit EU27 potvrdiť aj text politickej deklarácie, ktorá je základom pre podrobné rozhovory o budúcej podoby vzájomných vzťahov po tom, čo v decembri 2020 skončí prechodné obdobie.

S odborníkom Michalom Horváthom sme sa rozprávali o brexite

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.