Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2018, 00:00

Nóri sa učia, že obal sa v obchode len požičiava

Napríklad Švédsko zaviedlo systém vratných plastových fliaš už v roku 1989, odvtedy si ho osvojili a modifikovali ďalšie štáty po celom svete.

Nóri sa učia, že obal sa v obchode len požičiava
Zdroj: Reuters

Keď Slovensko presadí zákon z dielne envirorezortu, stane s prvou krajinou V4, deviatou krajinou Únie a 11. krajinou Európy, kde sa budú zálohovať PET fľaše.

Priekopníkmi v tomto systéme sú však severské štáty, kde je dôraz na environmentálne témy dlhodobo veľmi silný. Napríklad Švédsko zaviedlo systém vratných plastových fliaš už v roku 1989, odvtedy si ho osvojili a modifikovali ďalšie štáty po celom svete.

Analytici Inštitútu environmentálnej politiky na ministerstve životného prostredia pripomínajú, že žiaden univerzálne platný model zálohovania plastov, ktorý by malo Slovensko kopírovať, neexistuje.

„Systémy zavedené v jednotlivých krajinách sa často aj zásadne líšia, či už materiálmi, ktoré zahŕňajú, alebo zapojením opakovane použiteľných obalov do schémy,“ uvádzajú s tým, že väčšina krajín z hygienických dôvodov nezálohuje obaly s mliekom a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.