Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2018, 10:03

Nemecká ekonomika prvýkrát za 3 a pol roka klesla, dôvodom je konflikt medzi USA a Čínou

Obchodný spor veľmocí zasiahol do vývozu najväčšej európskej ekonomiky.

Nemecká ekonomika prvýkrát za 3 a pol roka klesla, dôvodom je konflikt medzi USA a Čínou
Zdroj: Reuters

Nemecká ekonomika zaznamenala v 3. štvrťroku medzikvartálny pokles, prvý za 3,5 roka. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Dôvodom je najmä obchodný spor medzi USA a Čínou, ktorý zasiahol do vývozu najväčšej európskej ekonomiky. Tá je orientovaná práve na export.

Destatis informoval, že hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka klesol v 3. kvartáli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 0,2 percenta. To je horší vývoj, než čakali ekonómovia oslovení agentúrou Reuters, ktorí počítali s poklesom o 0,1 percenta. Zároveň to predstavuje prvý medzikvartálny pokles nemeckej ekonomiky od 1. štvrťroka 2015. Na porovnanie, v 2. štvrťroku ekonomika medzikvartálne vzrástla o 0,5 percenta.

V porovnaní s 3. štvrťrokom minulého roka ekonomika zaznamenala po úprave o kalendárne vplyvy rast o 1,1 percenta. Aj v tomto prípade výsledok zaostal za očakávaniami, keď ekonómovia počítali s rastom o 1,3 percenta.

"Za poklesom v porovnaní s vývojom ekonomiky v 2. štvrťroku je najmä vývoj v zahraničnom obchode. Predbežné výpočty ukazujú, že vývoz oproti 2. kvartálu klesol, dovoz sa však zvýšil," uviedol Destatis. Čo sa týka domáceho trhu, vládne výdavky, ako aj firemné investície vzrástli, na druhej strane, spotrebiteľské výdavky klesli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.