Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 11:01

Draghi: Neexistuje dôvod, prečo by sa rast ekonomiky eurozóny mal náhle skončiť

Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi potvrdil, že ECB plánuje do konca roka ukončiť program nákupu aktív.

Draghi: Neexistuje dôvod, prečo by sa rast ekonomiky eurozóny mal náhle skončiť
Zdroj: Peter Mayer

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi uviedol, že inflácia sa možno bude zvyšovať pomalšie, než sa predpokladalo.

Dôvodom je množstvo neistôt v eurozóne. Na druhej strane však zdôraznil, že neexistuje dôvod, prečo by sa expanzia ekonomiky eurozóny mala náhle skončiť.

Draghi potvrdil, že ECB plánuje do konca roka ukončiť program nákupu aktív. Pokiaľ ide o vyhliadky ekonomiky, bol však opatrnejší a upozornil, že zrýchlenie rastu spotrebiteľských cien môže byť pomalšie.

"Ak firmy začnú pociťovať väčšiu neistotu týkajúcu sa rastových a inflačných vyhliadok, zníženie marží môže byť trvalejšie," uviedol Draghi na bankovej konferencii. To by podľa neho ovplyvnilo rýchlosť rastu inflácie. "Zvýšili sa neistoty týkajúce sa strednodobého výhľadu."

Podľa Draghiho však ekonomika eurozóny bude pokračovať v raste. "Rozhodne neexistuje žiaden dôvod, prečo by sa expanzia v eurozóne náhle skončila." Postupné spomaľovanie je podľa neho normálne a tempo rastu sa približuje k svojmu dlhodobému potenciálu.

ECB už dlhší čas plánuje, že na konci tohto roka uzavrie program nákupu dlhopisov v celkovom objeme 2,6 bilióna eur. Úrokové sadzby však majú zostať na rekordných minimách prinajmenšom do konca budúceho leta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.